20 GODINA JE TREBALO GALATI DA OSTVARI USPJEH PROTIV NAJLJUĆEG PROTIVNIKA!

Utakmice između Fenerbahcea i Galatasaraya su uvijek zanimljive na poseban način. Takva je bila i posljednja koja je odigrana jučer na Ulker stadionu.

Piše: Emir Habeš

Meč je obilovao mnoštvom tenzija, kako na terenu tako i na tribinama. Trinaest žutih kartona i tri crvena bilo je u ovom meču, a iako je Fener prvi došao do vodstva, na kraju je poražen 3:1.

Prošlo je više od 20 godina od kako je Galatasaray posljednji put ostvario pobjedu na gostujućem terenu protiv Fenerbahcea, kada je najveći turski derbi u pitanju.

Pogledajte video OVDJE.

Uvijek je u ovim derbijima teško doći do pobjede, posebno kao gost a dvadesetdvostruki prvak Turske je to ostvario po prvi put nakon 1999. godine, kada su za ovaj slavni klub igrali igrači poput Hakana Sukura, Umita Davale i Georghea Haggija.

Treba spomenuti da je 22.12. 1999. odigran taj, veliki meč. Galatasaray je i tada kao i danas predvodio sa klupe nevjerovatni Fatih Terim, dok je na drugoj strani sjedio još jedan poznati trener Zdenek Zeman. Utakmica je kao i svaka između ova dva kluba počela žestoko i sa mnogo tenzija.

Te sezone, 1999/2000, je Galata ostvarila i najveći Europski uspjeh jer je osvojila tadašnji Kup UEFA, savladavši u finalu Arsenal nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. Nešto kasnije su osvojili i Superkup protiv Real Madrida, kada su nakon produžetaka slavili sa 2:1.

U dvadesetoj minuti u delirij je gostujuće navijače bacio Hasan Sas, za vodstvo crveno-žutog tima. Samo deset minuta kasnije novi šok za Fener. Na 2:0 povisio je Márcio Mixirica i to je bio rezultat prvog poluvremena.

U nastavku trener Zeman je uveo i legendarnog bh. reprezentativca Elvira Bolića u redovima Fenera, a na kraju mu ni to nije bilo dovoljno, jer jedino što je ekipa iz azijskog dijela Turske uspjela, je ublažiti poraz, nakon što je Viorel Dinu Moldovan postigao pogodak za konačnih 1:2.

Dugih dvadeset godina je Azijski dio bio neosvojiva tvrđava za nogometaše Galatasaraya, ali jučer je i tome došao kraj.

Galata je trenutno branioc titule u turskom prvenstvu, a ujedno i osvajač posljednje dvije titule, te svakako pobjeda protiv Fenera će im mnogo značiti kada je samopouzdanje ekipe u pitanju, jer nakon velike pobjede nad najljućim rivalom, definitivno će i motivacija Terimovog tima biti mnogo veća i jača u nastavku sezone.

Galatasaray se sedmom uzastopnom pobjedom izjednačio na vrhu tabele sa Trabzonsporom i Sivassporom sa po 45 bodova, ali Trabzon ima i utakmicu manje.

Fener je ostao na šestom mjestu sa 38 bodova.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.