Gotovo dvoje od troje djece, starosti između 6 mjeseci i 2 godine, ne konzumira hranu koja podržava optimalan rast i razvoj njihova mozga i tijela.
Takva neadekvatna prehrana može uzrokovati slabi razvoj mozga, poteškoće kod učenja, pad imuniteta, povećane infekcije i, u mnogim slučajevima, smrt.
Trostruka opasnost od loše prehrane
Izvršna direktorica UNICEF-a Henrietta Fore ističe da se milioni djece hrane nezdravo jer jednostavno nemaju bolji izbor.
- Moramo promijeniti način na koji shvaćamo i reagiramo na pothranjenost i kvalitetu prehrane kod djece. Važno je da djeca jedu dovoljno, no treba im prvenstveno osigurati zdravu i kvalitetnu prehranu – kaže Fore.
UNICEF upozorava na trostruku opasnost od loše prehrane: pothranjenost, latentnu glad uzrokovanu nedostatkom osnovnih hranjivih sastojaka i prekomjernu težinu među djecom mlađom od pet godina.
Loša ishrana počinje od najranijih dana
Ti čimbenici uzrokuju poražavajuće rezultate – 149 miliona djece zaostaje u fizičkom razvoju ili je preniskog rasta za svoju dob, 50 miliona djece je pothranjeno ili premršavo za svoju visinu, 340 miliona djece pati od nedostatka osnovnih vitamina i hranjivih tvari kao što su vitamin A i željezo, a 40 miliona djece ima prekomjernu težinu ili je pretilo.
Izvještaj upozorava da loša ishrana i loše prehrambene navike počinju već od najranijih dana djetetova života.
Primjerice, iako dojenje može spasiti živote, samo je 42 posto djece mlađe od 6 mjeseci isključivo dojeno, dok se sve veći broj djece hrani nadomjescima za majčino mlijeko.
U svijetu gotovo 45 posto djece između 6 mjeseci i 2 godine ne jede voće ili povrće, a gotovo 60 posto ne jede jaja, mliječne proizvode, ribu ili meso.
Kako odrastaju, postotak nezdrave prehrane među djecom postaje alarmantan.
Udio djece s prekomjernom težinom se udvostručio
Izvještaj pokazuje da 42 posto adolescenata koji idu u školu u zemljama s niskim i srednjim dohotkom konzumira gazirana bezalkoholna pića barem jednom dnevno, a 46 posto jede brzu hranu barem jednom sedmično.
Te stope kreću se i do 62 posto i 49 posto za adolescente u zemljama s visokim dohotkom.
Od 2000. do 2016. godine udio djece i adolescenata u dobi od 5 do 19 godina s prekomjernom težinom se udvostručio, pa danas na svako peto dijete dolazi jedno s pretjeranom težinom, dok je ranije taj omjer bio 1:10.
Najveći teret loše ishrane snose siromašna djeca
Najveći teret loše ishrane snose djeca i adolescenti iz najsiromašnijih i najviše marginaliziranih zajednica.
U najsiromašnijim domaćinstvima, samo jedno od petero djece u dobi od šest mjeseci do dvije godine jede dovoljno raznoliku prehranu neophodnu za zdravi rast.
Čak i u zemljama s visokim dohotkom, kao što je Velika Britanija, udio djece i adolescenata s prekomjernom težinom dvostruko je veći u najsiromašnijim područjima nego u najbogatijim područjima, ističe UNICEF.