- Radi se o prvom zahtjevu još iz februara, a mi se već pripremamo i za upućivanje novog zahtjeva, jer su u međuvremenu ostala upražnjena još tri mjesta, kazao je Ramo Rustemović, predsjednik Sindikata Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, piše Oslobodjenje.
Agencija trenutno ima 97 uposlenih, a po aktuelnoj sistematizaciji, koja nikada nije do kraja implementirana, predviđeno je 160 uposlenika.
- Zakucali smo se na 103 uposlena, a zbog čega, to su pitanja politike, ističe Rustemović.
Iz Sindikata mole Vijeće ministara sa Zoranom Tegeltijom na čelu da, u što kraćem roku, uvrste ovo na dnevni red, ističući da nema pravnih i drugih neusaglašenosti da se popune ove pozicije stručnim ljudima koji su neophodni za izvršavanje poslova u analizama kvaliteta lijeka.
Osim manjka kadra, Agencija se suočava i sa problemom materijalnog statusa. Rustemović naglašava da su uposlenicima male plate, te da se dešava da ljude uposle, obuče ih i onda se oni “zahvale i odu”.
- Evo šanse za Stručno vijeće, da kaže šta misle uraditi po pitanju materijalnog statusa i popunjavanja upražnjenih pozicija. Najbolje bi bilo da se ide u izmjenu Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima kroz koji bi se najbrže rješavao status Agencije i uposlenika. Agencija za lijekove ne bi trebala biti talac politika i da bude tretirana kao najobičnija birokratska institucija. Ova agencija puni budžet, ističe Rustemović.
Podsjeća da su agencije za lijekove u okruženju regulatorna tijela i da same odlučuju o prijemu, edukaciji i finansijama.
- Naš materijalni status je ogavan. Kako ćete zadržati ljude? Ovakav loš materijalni status stručnih ljudi direktno nas vodi u problem da na konkursima za prijem neće biti zainteresovanih, upozorava Rustemović.