On je komentirao naoružavanje susjednih zemalja, ali i aktuelnu političku situaciju u BiH.
Kazao je da u nabavci naoružanja i vojne opreme, praćenju vojnih trendova prednjači Srbija, a za njom je Hrvatska.
- Po ulaganju prednjači Srbija također. Od 2016. godine do danas nekih 3,5 milijarde eura je izvršeno u oblasti nabavke savremene vojne opreme. Sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja se nije prekršio s tim što on ne obuhvata strateški nivo. Obuhvata samo kvantitativno, a ne kvalitativno naoružavanje regiona. Međutim, oprema koja se nabavlja pravi strateški debalans u regionu, posebno kada je u pitanju BiH – kazao je Ahatović.
Hrvatska je od Francuske kupila borbene avione. Ahatović podsjeća da je taj sporazum dogovoren još prošle godine.
- Ti avioni su na visokom nivou sofisticiranosti. Hrvatska može sa njima da vrši kontrolu zračnog prostora. U zavisnosti od toga kako se BiH bude kretala prema NATO-u, najvjerovatnije će u narednom periodu vršiti i kontrolu neba iznad BiH. Mi ćemo to našem zapadnom susjedu morati i platiti. Ili nekoj drugoj zemlji NATO-a – kazao je Ahatović.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je kod predsjednika Rusije Vladimira Putina i također dogovorio nabavku oružja.
- Protuoklopni sistem Kornet je jedan od najsavremenijih, zajedno sa izraelskim i američkim sličnim sistemima. To vođena protuoklopna raketa koja se ispaljuje sa tronožnog postolja, može biti montirana i na helikopter. Kornet može do djeluje od 5 do 8 kilometara i čini stratešku prevagu na bojnom polju – pojasnio je Ahatović.
Istakao je da je Srbija u svom programu nacionalne sigurnosti uvrstila i RS kao teritoriju koju razmatra u mogućem ugrožavanju Srbije.
- Srbija se drži svoje deklaracije o vojnoj neutralnosti. Kad ste vojno neutralni oslanjate se na vlastite vojne snage i onda vam treba sve. U strateškim vojnim dokumetima koje je Srbija izradila prije par godina, jasno i taksativno je navedeno da su Kosovo i Republika Srpska dijelovi koji se razmatraju u eventualnom ugrožavanju sigurnosti Srbije i da će se u tom kontekstu proicirati sila u prostoru ukoliko bude neohodno da bi se stanovništvo koje se indetificira sa Srbijom na određeni način zaštitilo – kazao je Ahatović.
Do oktobra ove godine Srbija je za naoružanje platila 1,2 milijarde eura.
- Da li se moramo zabrinuti ili ne, moramo prije svega povesti računa o unutrašnjem i vanjskom sistemu sigurnosti. Mora se napraviti kvalitetan program zanavljanja opreme Oružanih snaga BiH, kvalitetan program reforme. Srbija je nabavila šest taktičkih dronova iz Kine koji se koriste u smislu bespilotnih letjelica koje mogu da donesu borbeni tovar nad bojište i djeluju nad neprijateljske snage, po principu Azerbejdžana i Armenije u ovom zadnjem konfliktu. Jer doći će još šest dronova. Srbija planski zanavlja opremu, kombinacije hiper i hibridnog rata, gdje se borbena dejstva sužavaju na mal vremenski prostor, između 4 do 6 sati djelovanja, nakon čega se pristupa političkim pregovorima. Srbija vrlo temeljito i sistemski nabavlja opremu – pojasnio je Ahatović.
Smatra da zvanično niko ne misli da upotrebljava silu, a da su sve pripreme urađene da se ta sila može proicirati u prostoru u određenom vremenskom okviru koji dozovljava pokrivanje u političkom smislu.
Video pogledajte OVDJE.
(Admir Jamaković)