AKO STE MEĐU RODITELJIMA KOJI SU MATIČNE ĆELIJE POVJERILI ‘CRYO SAVEU’ ODMAH OVO URADITE

Hiljade roditelja odlučili su da matične ćelije povjere na čuvanje švajcarskoj firmi “Cryo Save”, a onda se saznalo da joj je Ministarstvo zdravlja te zemlje oduzelo licencu za rad. Mnoga pitanja bila su bez odgovora, ali Blic otkriva šta oštećeni mogu da urade.

Za početak, ukoliko niste sigurni da li su vaše matične ćelije bezbijedno stigle do poljske banke, posjetite internet stranicu famicord.eu.

Čim pristupite na internet prezentaciju ove kompanije, automatski će vam se preko cijelog ekrana pojaviti obaveštenje “ako ste korisnik “Cryo Save” usluga, kliknite ovdje”.

Screenshot

Nakon toga, pred vama će se pojaviti formular koji je potrebno da popunite, te će vam se u najkraćem roku javiti neko sa informacijama da li su vaše ćelije stigle do njih.

– Roditelji koji imaju ugovor sa “Cryo Saveom” ako im zatrebaju matične ćelije prvo moraju da se obrate “Cryo Saveu”, koji zatim kontaktira s poljskim “Famikordom” – kaže za Blic Rastko Petaković, čovjek koji je na svom primjeru osjetio posljedice malverzacija banke ćelija.

– I sam sam trenutno u kontaktu sa direktorom “Famikorda”, oni su pokrenuli kampanju u kojoj obavještavaju roditelje o tome gdje se nalazi njihov uzorak i da li je uopšte bezbijedan. Upravo se na tom sajtu preko formulara mogu raspitati svi zabrinuti roditelji – dodao je Petaković.

Naime, usljed problema sa kojima se susretala ova kompanija, koja je svoje predstavništvo imala i u Srbiji, nju je otkupila poljska banka matičnih ćelija “Famikord” u koju je i transportovano oko 250.000 matičnih ćelija koje su ranije čuvane u Švajcarskoj, bez znanja i dopuštenja ljudi čije su ćelije čuvane, a brojne malverzacije dovele su do toga da švajcarsko Ministarstvo zdravlja “Cryo Save” oduzme licencu za rad.

Nakon gašenja kompanije “Cryo Save”, Blic je u Poljskoj ušao u trag genetskom materijalu koji su roditelji iz Srbije ostavili ovoj firmi na čuvanje, a istovremeno Uprava za biomedicinu Ministarstva zdravlja Srbije je obavijestila direktore svih državnih porodilišta da do dobijanja zvaničnog obavještenja o statusu te kompanije stave van snage sve sklopljene ugovore.

– Kompanija ““Cryo Save Srbija”, prema predviđenoj proceduri, dostavljala je svojim klijentima i Upravi za biomedicinu potvrde o adekvatnom skladištenju jedinica krvi iz pupčane vrpce, nakon dobijanja potvrde od banke u koju su upućene – navodi se u saopštenju.

Šta liječe matične ćelije

Uz pomoć ćelija koje se prilikom rođenja djeteta izvlače iz pupčane vrpce i čuvaju uz pomoć specijalne krio-metode, liječe se poremećaji krvi, metabolizma, imuniteta, maligni tumori, dijabetes i druge bolesti. Po rođenju bebe, nakon prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce, te ćelije se podvrgavaju različitim analizama u laboratoriji.

Naime, utvrđuje se da li postoji mogućnost bakterijske kontaminacije i isključuje se prisustvo klica, virusnih i gljivičnih infekcija. Nakon tih analiza, testira se vitalnost ćelija i tek nakon toga ćelije se zamrzavaju. Ove ćelije se čuvaju u kriogenim uslovima, to jest na minus 196 stepeni Celzijusa u gasovitoj fazi tečnog azota. Ovako sačuvane mogu da traju vječno.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

PRETRESI I HAPŠENJA NA VIŠE LOKACIJA U BIJELJINI

0
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova RS vrše pretrese i hapšenja na više lokacija u Bijeljini.