On je istakao da je planinarenje zimi mnogo opasnije nego ljeti. Kao najveće probleme tokom zime naveo je lavine, poskliznuća, odlamanje velikih komada leda, ali i nagle vremenske promjene u kojima se brzo ostaje u mliječnoj magli prilikom čega se mnogi brzo izgube, uhvati ih panika…
- Ovisno o tome koliko ste iskusan planinar, to bi trebalo da opredijeli i planinarski cilj. Izazovnije i teže uslove biraju oni koji su pripremljeniji. Ako ste početnik odabirete lakše ture – kazao je Isaković.
Upozorava da je ključno da se ide stazama kojima je neko prošao i u kojima nema dileme da se ide pravim putem.
- Odabirite mjesta koja su dobro označena, koja ne zahtijevaju mnogo snage, manje komplicirane puteve. Birajte lijepe dane jer vremenska prognoza je jako važna, pogotovo u zimskom periodu. Morate imati i adekvatnu opremu. Ljeti se i možete provući sa relativno šarolikom vrstom opreme, ali zimi je to suženo, da imate kvalitetne nepromočive cipele – kazao je Isaković.
Na pitanje kako se poštuju planine, Isaković je odgovorio da je to tako što se upoznaju i respektiraju njihove opasnosti, ali i sama priprema za odlazak na planinu.
- Ukoliko je poštujete na takav način vjerovatno ćete i preduprijediti većinu nesreća. Uz sve postoji i faktor sreće, ali vrlo važna je edukacij – naveo je Isaković.
Kazao je da voli različite vrste planina te da se uspinje u različito doba dana, ali se uvijek vraća jednoj planini.
- To je Prenj. Planina koja fascinira i jedina koja u ovom okruženju ima alpsku konfiguraciju. Još ima dijelova za istraživanje u kojima nisam bio i tome se uvijek radujem – rekao je Isaković.
(Admir Jamaković)
Video pogledajte i OVDJE.