U njima uživaju njeni stanovnici, oni koji su nekad u njoj živjeli, ali i stranci, turisti.
Najčešće dolaze vidjeti njene osobenosti, naučiti nešto o njenoj historiji. Uče iz spomenika, uče iz građevina.
Sačuvati one koje su simboli teške, ali i bogate prošlosti, one koje svjedoče o tome da se ovdje uvijek gradilo, one koje u svom kamenu kriju dušu, dug je cijelog društva.
Svjetske metropole prepoznatljive su po svojim građevinama, ulažu mnogo novca u to da ih očuvaju autentičnim, ponosno ih pokazuju posjetiteljima.
Bosna i Hercegovina u svome glavnom gradu, Sarajevu, kao malo gdje u svijetu u samo nekoliko metara može pokazati raskoš – kulture, umijeća, raznolikosti.
Pitanje je, ipak, koliko uspijevamo u tome i guši li ljepotu sve više pohlepa. Gost emisije DDBiH bio je Amir Vuk Zec, poznati bh. arhitekt.
Kako Sarajevo izgleda danas?
- Sarajevo jeste u nekoj svojoj mijeni. Promijenila se cijela njegova platforma. U glavni grad se intenzivno dolazi i na njemu je fokus koji do sada nije imao. Uvijek je Sarajevo bilo iz drugog-trećeg rakursa, a sada treba djelovati iz prvog. Tu je obaveza prema cijeloj državi, da bude lice države i zato je sada tu odgovornost veća za sve nas koji radimo i gradimo u Sarajevu. Zato je upitno vrijeme koje donosi prebrzu i neorganiziranu gradnju, naročito po obodu Sarajeva, a počeli su djelovati i u centru grada. To je velika odgovornost za sve nas koji živimo i radimo u ovom vremenu, a pogotovo za one koji odlučuju u ovom vremenu.
Šta nekome ko želi graditi treba od dozvola i planova?
- Kod nas kad bi gledali, treba vam 19 potpisa za jednu dozvolu. Dobiti dozvolu je vrlo teško i skoro je vrlo mučno, birokratski, a svede se opet na neku preporuku. Jer mi kitimo od babice do popa i hodže. Općenito, veoma je komplikovano. Kod nas je teško, ali istovremeno se dese čudne stvari gdje neko ništa ne mora, a dobije. Osnovni problem ovoga grada je što je razjedinjen na općine i načelnici imaju, izgleda, veća prava nego gradonačelnik.
Kako stvari funkcioniraju u praksi u procesu gradnje? Na koji način stati ukraj uništavanju jednog identiteta, pri tome ne sporeći potrebu za novom gradnjom? Je li uopće moguće ići ukorak s vremenom, a ostati sebi dosljedan?
Na ova ali na druga pitanja odgovarao je gost emisije DDBiH Amir Vuk Zec koju možete pogledati u nastavku.