Predsjednica srbijanske skupštine Ana Brnabić upozorila je danas studente koji protestuju i blokiraju rad šezdesetak fakulteta u sva četiri sveučilišna centra u Srbiji da bi mogli ostati bez državne potpore iz proračuna i prava na studentski dom, a fakulteti upasti u financijsku blokadu i bankrot.
Val protesta u Srbiji potaknut je pogibijom 15 pretežno mladih i teškim pvredama još dvije osobe u padu nadstrešnice na nedavno renoviranoj željezničkoj stanici u Novom Sadu 1. decembra, za što znatan dio javnosti odgovornom smatra vlast i izvođače radova, optužujući ih za nemar i koruptivne poslove.
"Fakulteti bi se mogli naći u finansijskoj blokadi i na koncu - bankrotirati"
Prosvjetni radnici, koji su prethodnih dana podržali studentske proteste i blokade 60-ak fakulteta, izloženi su pritiscima vlasti i pokušajima utjecaja da odustanu.
Brnabić je, u jeku studentskih prosvjeda koji dobivaju sve veći podršku u javnosti, na sjednici parlamentarnog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, upozorila da nastavak blokade fakulteta nosi "tri prijetnje" i da je "medeni mjesec prošao".
Brnabić je navela "opasnost da više od 100.000 studenata izgubi pravo studiranja na račun budžeta, a više od 17.000 da izgubi pravo na studentski dom".
Uz to je navela da bi studenti koji sami finansiraju studij i njihove porodice mogli biti izloženi dodatnim troškovima, dugovima i "izgubljenim životnim šansama", a treću je prijetnju nazvala "stravičnom", a to je da se fakulteti nađu u finansijskoj blokadi i bankrotiraju.
- To znači ključ u bravu za državne fakultete i sveučilišta. Zarad čega - centra za anarhističke studije iz Zagreba - konstatirala je Brnabić aludirajući na "Blokadnu kuharicu“, knjižicu objavljenu 2009. u kojoj su opisana iskustva organizacije blokada na fakultetima u Hrvatskoj 2009.
Vučić: Uskoro će referendum i izbori
Pojedinim dužnosnicima, uz ostale i Ani Brnabić, "Blokadna kuharica" postala je opsesijom u pokušajima da se studentske proteste u Srbiji dovede u vezu Hrvatskom, navodnim utjecajem hrvatskih, ali i drugih obavještajnih agencija iz regije i svijeta i interesnih grupa kojima je cilj rušenje s vlasti srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Brnabić je izjavila da je "krajnje vrijeme" da se sagleda što se sve dogodilo u protekla dva i po mjeseca u visokom školstvu i kakve su posljedice s kojima će se "svi suočiti u vrlo kratkom roku".
Njena izjava uslijedila je tri dana nakon Vučićeve poruke u intervjuu za provladinu TV Happy da će "izdržati sve vanjske udare" i i da će "država reagirati".
Vučić je tada zahvalio na strpljenju građanima koji se nadaju da će "maltretiranje građana blokadama jednom prestati", te "studentima koji nisu pristali biti eksperiment političkih stranaka".
- Molim vas da se okrenete budućnosti. Uskoro će referendum ili izbori i tada olovkom u ruci imate priliku promijeniti vlast. Molim vas, ne tjerajte nas da pokazujemo da smo država - rekao je Vučić.
U međuvremenu su zbog podrške studentima pojačani pritisci na uprave fakulteta, te srednjih i osnovnih škola čiji su profesori, nastavnici i uposlenici stali uz studente i poduprli ih obustavom nastave 20. januara, prvog dana početka drugog polugodišta.
Obustave su nastavljene i u utorak u brojnim školama, a resorno ministarstvo je u škole uputilo prosvjetne inspektore, upozoravajući nastavnike i profesore da jedna od mjera može biti i otkaz.