Nakon što je Donald Trump pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD demokrate su krenule da traže krivce za debakl koji su doživjele na izborima. Nije samo njihova kandidatkinja za predsjednicu izgubila izbore nego je Republikanska stranka osvojila većinu u Senatu što će olakašati sprovođenje politika izabranog predsjednika.

O američkim izborima za Hayat.ba je govorio Ismet Fatih Čančar, istraživač na John Hopkins institutu za međunarodne odnose.

-Nije to samo pobjeda Trumpa. Republikanci su uspjeli osvojiti i Senat ali i zadržati većinu u Predstavničkom domu. Također veliki broj republikanskih guvernera su dobili povjerenje građana. Ne postoji jedan razlog za ovakav rezultat nego je to kombinacija više njih. Prisustvo inflacije i ekonomske prilike su među ključnim razlozima za poraz Harris iako indikatori pokazuju pozitivne ekonomske promjene. Harris se smatrala nasljednicom Bidenove politike. Tako je u septembru 65 poto građana smatralo da je Amerika na krivom putu. Naravno određeni vanjsko-politički stavovi koji su smatrani nepopularnim su doprinijeli također ovom rezultatu. Demokrate su izgubile borbu u informacijskom ekosistemu gdje uz prisustvo određenih stranih i domaćih dezinformacija nisu uspjeli probiti propagadni balon republikanaca i nisu uspjeli da iskomuniciraju efikasno svoje politike i stavove u prethodnom mandatu američkom narodu – ističe Čančar.

Da su politike demokrata prema Gazi bile drugačije, smatra Čančar, Harris je mogla pobijediti u određenim državama što bi značajno promijenilo njen izborni rezultat.

-Politika demokrata i stavovi Harris su doveli do toga da je Michigan većinski glasao protiv Harris. 2020. godine je Biden osvojio 80 posto a ove godine je Trump osvojio 40 posto glasova. Harris i Stein su podijelile ostatak glasova. Ovdje govorimo o arapskim Amerikancima ali i studentima, progresivnim krilima i neopredjeljenim glasačima. Uzimajući male razlike u pobjedi Trumpa u Michiganu, Wisconsinu i Pennsylvaniji nije nerealno reći da drugačijom politikom prema Gazi potpredsjednica Harris je mogla pobijediti u ovim državama – smatra Čančar.

Čančar za Hayat.ba: Ovo nije samo Trumpova pobjeda, moguća promjena politike prema BiH

Dodaje kako je još rano govoriti o politikama nove administracije prema Balkanu a posebno prema BiH podsjećajući kakva su očekivanja bila dolaskom Bidena na čelo SAD.

-Mislim da je još rano razgovarati šta se može očekivati od ove administracije. Svi znamo kakva smo očekivanja imali od predsjednika Bidena i kako je na kraju završilo. Treba sačekati imenovanja u Bijeloj kući, State Departmentu ali i Savjetu za nacionalnu sigurnost. Razumijem bojazan koja se javlja jer je moguće da se na Balkanu nastave nastupi od prošle republikanske politke koja ide ruku uz ruku sa etnocionalnim politikama. Moguće da ćemo svjedočiti i drugačijim politikama da se SAD uhvate u koštac sa konačnim rješavanjem mirovnog projekta u BiH – navodi Čančar.

Izbor Trumpa će se odraziti i na Evropu, ocjenjuje Čančar, i dodaje kako je potrebno istinsko liderstvo na evropskom kontinentu kako bi se strateška pitanja mogla riješiti.

-Izbor Trumpa će imati ozbiljne efekte na evropski kontinent u političkom, sigunosnm i ekonomskom smislu. Posebno ako bude zahtijevao brzi prekid rata u Ukrajini iako to bude značilo predaju ukrajinske teritorije Rusiji. Tu je pitanje i NATO-a u kojem bi SAD mogla uskratiti podršku. Imamo i ekonomsku dimenziju saradnje EU i SAD na problemu Kine. To su teška strateška pitanja koja će tražiti ozbiljne odogovore. Očekuje nas period u kojem će Evropa biti primorana jačati svoje kapacitete u sve tješnjem globalnom geopolitičkom prostoru. Zato je potrebno liderstvo a pitanje je imali li takvih lidera u Evropi – zaključio je Čančar za Hayat.ba.