Ovosedmično izdanje emisije ''Istraga sedmice'' bavilo se stanjem ekonomije Federacije Bosne i Hercegovine, a kao goste koji relevantno i tačno mogu prezentirati trenutne tendencije i moguće opasnosti, ukoliko se one nastave, pozvali smo Admira Čavalića, ekonomskog eksperta i zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije, i Dževada Nekića, bivšeg generalnog revizora institucija FBiH, koji je nedavno izvršio primopredaju novoimenovanom generalnom revizoru. Prvo pitanje odnosilo se na ideju ''neradne nedjelje'', a što je Admir Čavalić odmah ispravio.

- Moramo biti precizni, ovo nije neradna nedjelja, ovo je zabrana rada prodajnih objekata i to je velika razlika. Nije isto zabraniti rad radniku i zabraniti rad prodajnom objektu. Onda se, naravno, desi kao što se desilo u dosadašnjim nedjeljama da radnici rade u skladištima, na čišćenjima, inventurama, ali ne smiju biti u prodaji i to opet kako ko, jer su isključeni dragstori koji rade 24 sata, benzinske pumpe i pekare. Dakle, to jeste i razlog moje najveće kritike, ovim se nije htjelo zaštititi radnika jer bi se onda upravo zatvorila ova tri objekta, gdje su stvarno užasni uvjeti rada. Ja, dakle, mislim da ovo nije usluga radnicima i zato sam bio žestoko protiv toga - jasan je Čavalić, dodajući da nezavisno od činjenica da su im plate male, sektorski gledano, u trgovinama su plate u posljednjih pet godina najviše rasle.

Čavalić i Nekić za Hayat: Revizori su prošli samo za glas, važno je sačuvati nezavisnost institucije

- Razlog je da nema radnika, a mnogo je trgovinskih lanaca. U takvim okolnostima vi, jer vam nedostaje radnika, morate povećavati platu. Onda se nekoliko vlasnika dosjetilo da putem ministarstva izlobira da zatvorimo te prodajne objekte. Šta to sad znači za radnike? Manja plata, jer ne trebaju više toliko, a onda i otkazi jer prodajni objekt više ne treba broj radnika za sedam dana rada, nego za šest. Dodatni je problem i u tome što se onda koncentriše kupovina na velika lance, jer je tako svima praktičnije. U tim prodajnim objektima radnici ostaju duže, a ostali manji centri gube promet i taj drugi dan i eto razloga da počne otpuštanje - precizan je Čavalić u svojoj argumentaciji zašto ova mjera nije bila dobra, a da će zbog isuviše pojedinačnih specifičnosti gotovo svaka općina u Federaciji, od Orašja do Neuma, tražiti izuzeće od ove mjere, što sve potom dovodi u pitanje.

Dževad Nekić, donedavni glavni revizor institucija FBiH, osvrnuo se na dio političkih igara kojim ćemo, izgleda, svjedočiti i u ovom primjeru, podsjećajući kako je on još 2023, kada je medijski objavljeno kome je Ured glavnog revizora pripao, izašao s javnim saopćenjem.

- Apsurdno je jednu ovakvu instituciju dodijeliti političkoj opciji, ali se na kraju ono što smo i sumnjali i desilo. Dakle, po meni je to apsurd i ja, naravno, razumijem da se za neke pozicije imenuju stranački ljudi, ali kad treba za određene institucije, poput Ureda za reviziju, koji ima sve atribute nezavisnosti... Mi sad, naravno, ne znamo šta će biti dalje i ne bih prejudicirao stvari - oprezan je bivši glavni revizor kad je riječ o budućnosti Ureda, ali i vrlo jasan u potrebi da se uvijek i u potpunosti osigura nezavisnost rada ove institucije.

Čavalić i Nekić za Hayat: Revizori su prošli samo za glas, važno je sačuvati nezavisnost institucije

Admir Čavalić je potvrdio da su u Parlamentu Federacije bili svjedoci borbe za tu instituciju kao svojevrsni ''stranački plijen'' koji je pripao Našoj stranci i HDZ-u.

- To je za mene bio nonsens i ja sam javno tokom sjednice pitao: 'Za šta će vam Ured? Da biste sakrili ili sklonili od javnosti činjenicu da neki drugi dio koji je vaš plijen ne gledate ili zažmirite na jedno oko?' To je apsurd. Ja, nažalost, mogu razumjeti bitku za javna preduzeća, ali za Ured koji mora ostati nezavisan je, zaista, nevjerovatno. Nažalost, prošlo je kako su zamislili, na Zastupničkom domu su imali većinu, ali je u Domu naroda prošlo za jedan glas, i to je žalosno - potvrđuje Čavalić vlastiti stav da je neophodno sačuvati i iznova graditi nezavisnost tako važnog Ureda.


Pogledajte cijeli razgovor i saznajte i koja je općina u Federaciji dobila negativno revizorsko mišljenje, nakon čega nije imala nikakav komentar, a nalazi su proslijeđeni Tužilaštvu, kao i druge važne informacije o stanju ekonomije u Federaciji BiH.