Vlada Federacije BiH je na sjednici usvojila prijedlog budžeta za 2025 . i uputila ga u Predstavnički dom Parlamenta FBiH, neposredno pred novi sastanak Ekonomsko-socijalnog vijeća na kojem će se razgovarati o načinima olaškavanja poslovanja poslodavaca u FBiH:
'Analizirajući tekst budžeta Federacije BiH, izvjesno je da Vlada FBiH nema namjeru provesti fiskalnu reformu u 2025. godini, jer se to jasno vidi po planiranim prihodima po osnovu PIO doprinosa, a što je bila jedna od mjera koja se trebala rasteretiti. Čimi se da je odluka Vlade da se ide sa subvencijama za koje je predviđeno 100 miliona KM, ali nije jasno kada će subvencije biti implementirane, na koji način će se djeliti i slično. S druge strane, ostaje pitanje da li je ovakvim potezima Vlada pokazala spremnost da spasi radna mjesta. Naravno, nije pitanje da li Vlada FBiH ima dovoljno novca nego kako ga raspoređuje i koristi. Iz budžeta se vidi da Vlada planira više uložiti u javni sektor, planira se i više zadužiti i da ti planovi pretpostavljaju iznose za samo redovno usklađivanje penzija – ni više ni manje. I dalje mislim da bi bio kompromis mogao biti u tome da Vlada pokaže spremnost da ne uzima tek tako harač od privrede i radnika nego da pokaže spremnost da se odrekne dijela vlastitih prihoda' jasno prezentira namjere prijedloga budžeta na način na koji ga je pripremila Vlada Federacije BiH Čavalić.
Odgovarajući na pitanje šta ovakav pristup donosi poslodavcima Čavalić precizira da se uvijek radi i o poslodavcima i o radnicima:
'Ja od početka zagovaram tezu da se ne radi o klasnom pristupu kako bi neki željeli. Ovo nije sukob između radnika i poslodavaca jer su obje strane u stavri zajedno dio našeg ukupnog poslovnog sistema. Suština ovdje je da je Vlada FBiH jednom iznenadnom i nenajavljenom akcijom odlučila da od privrede oduzme novih milijardu KM a cijenu toga će plaćati i poslodavci i radnici. Sada je privreda u apsolutnoj neizvjesnosti jer se ne zna ko će moći nastaviti raditi a ko ne. Posebno je pitanje kako će se redefinisati ukupni radni odnosi. Ovo su problemi koji su nam najmanje trebali u januaru mjesecu s obzirom na probleme koje ima ekonomija Njemačke od koje mi posebno u izvoznom sektoru umnogome zavisimo' naglašava Čavalić probleme koje se u konkretnom smsilu dešavaju u ukupnoj privredi Bosne i Hercegovine i koji će imati izvjesne posljedice ne samo u privatnom nego i u javnom sektoru, te naglašava da će biti dodatnih posljedica.
'Odmah ćemo osjetiti pad produktivnosti, koja je i inače loša u javnom sektoru, a sada će se dodatno osjetiti i u privatnom sektoru.Mislim da će sada i sindikati posebno u javnom sektoru tražiti i vjerovatno dobiti linearno povećanje plata, a za privatni sektor bi to bio izuzetno veliki izazov s obzirom na sve okolnosti i druge elemente koje utiču na njihovo ukupno poslovanje' potvrđuje Čavalić i izražava skepticizam da će predviđene subvencije Vlade FBiH u planiranom iznosu u tome pomoći.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte koje su još karakteristike budžeta za 2025 godinu, šta će izostanak fiskalnih reformi značiti za punjenje PIO i drugih fondova, koliko bi radnih mjesta moglo biti zgubljeno, te kako će i na koji način Vlada FBiH pokušati riješiti sve ove velike i značajne izazove u ovoj godini.