Dječija oboljenja bila su tema novog izdanja emisije ‘Anatomija života’ koja se emitira na Hayat TV.
Naša gošća bila je prof.dr. Müge Gündoğdu, dječija hematologinja s klinike ‘Memorial Healthcare Group’.
Najčešća oboljenja kod djece
"Leukemija je najčešće oboljenje kod djece. Drugo je rak limfnih čvorića, a treći je tumor mozga" – objašnjava dr. Gündoğdu.
Tačan uzrok nastanka ovih oboljenja još uvijek nije poznat, ali postoje brojni faktori mogu dodatno utjecati na pojavu bolesti.
"Moderan način života, visokoobrađena hrana, kada se ostvarite u ulozi roditelja u kasnim godinama, korištenje duhana i alkohola kod roditelja samo su neki od razloga nastanka onkoloških oboljenja kod djece" – objasnila je.
Najrizičniji periodi za obolijevanje su u periodu između druge i pete, te petnaeste i osamnaeste godine.
"Tada djeca najbrže rastu i tumorne ćelije se šire u tom periodu" – objašnjava dr. Gündoğdu.
Kada je riječ o leukemiji, dva simptoma su okidač za posjetu pedijatru.
"Ako djeca imaju dugotrajnu temperaturu ili modrice koje ne prolaze, trebali biste se obratiti ljekaru. To su početni simptomi leukemije. Kada pedijatar uradi krvnu sliku u kojoj se pokažu odstupanja od normalnih vrijednosti, on dijete upućuje hematolozima koji nastavljaju s testovima" – istakla je.
Dijagnoza nije kraj
Suočavanje s dijagnozom ne znači kraj.
"Najbitnije da majka bude jaka u čitavom ovom procesu. Infekcija je glavni uzrok povratka bolesti stoga je disciplina važna za zdravlje djeteta. Iako oboljenja ne možemo spriječiti, važno je pružiti djeci što zdraviji život, manje TV-a, mobitela, tableta, više zdravije hrane i fizičke aktivnosti" – kazala je.
Dr. Gündoğdu se već 20 godina bavi ovim poslom i sama je svjedok izlječenja u velikom broju slučajeva.
"Prije 20 godina leukemija je bila teška dijagnoza. S razvojem medicine i lijekova, preko 90% pacijanata uspješno liječimo s ovim terapijama. U 'Memorial Healthcare Group' imamo i program psihoterapije za roditelje i pacijete da lakše prebrode bolest – kazala je.