Nokti često reflektuju naše zdravstveno stanje. Promjene na noktima poput dekolorizacije ili zadebljanja mogu biti znak zdravstvenih problema uključujući bolesti srca, pluća, jetre i bubrega, stanja poput anemije ili pak dijabetesa.
Ljekari napominju kako su ovo simptomi koje ne smijete ignorisati: suhi, ispucali ili lomljivi nokti, nokat koji je na vrhu zaokružen ka dolje, bijele mrlje, horizontalne i vertikalne brazde, izgrizeni nokti, udubljeni, blijedi, žuti, tačkasti...
I doktorica Vesna Stanojević, dermatovenerologija, u emisiji "Anatomija života" koju subotom gledate na Hayat TV-u, naglasila je našu stalnu obavezu da kontrolišemo i reagujemo na bilo kakvu promjenu na noktima. Upravo te promjene mogu ukazivati na neka oboljenja, pa i ona najzloćudnija.
- Ono što mi najčešće viđamo u našoj praksi su gljivična oboljenja koja su sada u malom porastu pogotovo kod žena zbog različitih manipulacija u salonima gdje se stavljaju nokti, pa se čak nokti geliraju godinu dana bez prestanka. Nokat se nije nikako oporavio od geliranja! Tu je dosta gljivičnih infekcija koje se liječe do godinu dana jer se uključuje sistemska terapija. To nisu bezazleni lijekovi - govori nam doktorica.
Navodeći primjere iz prakse spomenut će i to kako joj na pregled dolaze pacijenti nalakiranih noktiju. U takvoj situaciji ljekar ne može obaviti kvalitetan pregled.
- Važno je da pacijent dođe na pregled nenalakiranih noktiju, a ima dosta takvih pacijenata koji takvi dođu na pregled. Promjene u krvnoj slici, na to najviše obraćamo pažnju. Osim toga, posebnu pažnju posvećujemo hormonalnom statusu jer će, recimo, pokazati da štitna žlijezda ne funkcioniše kako treba. U tom slučaju uslijedit će vidljive promjene na noktima, da ne rastu, da pucaju - govori gošća emisije "Anatomija života".
O tim, ali i drugim temama opširnije pogledajte u videu.