Već prvog dana je brojnim ukazima kojima je poništio odluke svog predhodnika Bidena dao naslutiti u kojem pravcu će ići njegova nova četverogodišnja vladavina. O tome kako i šta će Donald Trump raditi dalje i kakve se politike mogu očekivati, te kako će u novom svjetskom političkom odnosu snaga proći Bosna i Hercegovina u današnjem izdanju emisije 'Dobar dan BiH' razgovarali smo sa Fuadom Džidićem, bivšim diplomatom i publicistom.

'Najprije treba reći da ko god je jučer slušao inauguracioni govor Donalda Trumpa mogao je znati da smo slušali govor kakav nije uobičajen. Ovaj govor je imao puno novih i puno jasnih poruka, koje su pri tom vrlo ozbiljne i koje su poslane kao upozorenje ne samo Americi nego i cijelom svijetu. Recimo jedna od poruka je da niko više neće moći koristiti velikodušnost Amerike a što je odmah jutro dobilo svoju refleksiju. Trump je odmah povukao Ameriku iz WHO (Svjetske zdravstvene organizacije) i povukao je SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma. Koliko su te dvije organizacije relevantne za cijeli svijet, tako su relevantne i za Bosnu i Hercegovinu, posebno Svjetska zdravstvena organizacija koja je imala i ima svoje projekte u našoj zemlji. Dovoljno je da se sjetimo njenog značaja za vrijeme epidemije COVID-a i sigurno je da će izvlačenje SAD-a iz ove organizacije imati refleksije i na samu Bosnu i Hercegovinu', objašnjava Džidić posebnosti i važne detalje inauguracijskog govora novog predsejdnika SAD-a Trumpa.

Posebno je potencirao svoje uvjerenje da će Trump biti puno drugačiji tokom ovog drugog mandata i to objašanjava na slijedeći način:

'Treba se podsjetiti da u okviru njegovog prvog mandata on nije ispunio sve svoje vizije i ovo sigurno neće biti repriza. Već po prvom obraćanju možete vidjeti da je puno strožiji i puno jasniji, mnogo je određeniji i djeluje odmah. Ovo je njegov drugi mandat i on želi da ostavi jasan i bitan pečat ne samo na Ameriku nego i na cijelu civlizaciju. To je uostalom potvrdio i njegov prvi saradnik Elon Musk koji je rekao da 'ovaj čovjek stoji na raskršću civilizacija', pojašnjava sada i pojačanu ambiciju Trumpa u okviru njegovog drugog mandata Džidić osvrčući se i na gestikulaciju Elona Muska tokom njegovog govora kao gosta na svečanosti a koji su neki analitičari vidjeli kao povratak nacističkog pozdrava:

'Ovo je vrlo interesantna situacija i treba vidjeti kako će sada reagovati američki jevreji tj da li će i kako ocijeniti ovaj pozdrav, koji oni zovu Romanski ali vrlo podsjeća na nacistički pozdrav. Po brojnim analitičarima, ovo je bio usmjereno ka Njemačkoj koji to čitaju kao signal koji je Elon Musk uputio svojoj najbližoj saradnici u Njemačkoj, Alis Vajdel. Ona je šefica Afd, njemačke ultradesničarske partije kojima je Musk već izrazio podršku i mjesec dana pred nove Njemačke izbore rekao da upravo njena stranka trreba da pobijedi' podsjeća Džidić na vezu ovog detalja iz Muskovog govora i predstojećih njemačkih izbora.

Džidić za 'DDBiH': Gledaćemo radikalnijeg i odlučnijeg Trumpa nego u prvom mandatu

'Naravno, moram reći da je vrlo važno i potrebno, posebno za one koji se bave diplomatijom i ovom vrstom posmatranja da prate Muska i ono što on radi i govori jer je on ključni čovjek Trumpove administracije koji je u stanju da uznemiri kako smo već vidjeli ne samo Njemačku nego svojim nedavnim potezom i Britansku vladu. Pri tome, interesantno je da Trump poučen iskustvom iz prvog mandata sada oko sebe uzima ljude izvan političkog establišmenta, koji su autsajderi u tom poslu, poput Elon Musa i drugih. On time pokušava i da unese novo 'gorivo' kako bi realizirao svoju vrlo smjelu viziju Amerike i svijeta' pojašnjava Džidić neke od mogućih razloga za ovakav pristup Trumpa što je i ključna razlika između njegove nove administracije i one Joe Bidena.