Evropska komisija otvorila je detaljnu istragu kako bi ocijenila da li je državna podrška koju je Hrvatska navodno dala preduzeću Hrvatskim šumama (HŠ) i nekim hrvatskim drvoprerađivačima u skladu s propisima EU o državnoj podršci, saopšteno je danas iz predstavništva Evropske komisije u Hrvatskoj.
Kako podsjećaju u saopštenju Evropske komisije, Hrvatske šume su u stopostotnom državnom vlasništvu, a od 1990. ima isključivo pravo upravljanja i komercijalnog iskorištavanja svih šuma u javnom vlasništvu u Hrvatskoj.
Komisija je istragu otvorila po primanju pritužbe u kojoj se tvrdi da su Hrvatske šume i neka hrvatska drvoprerađivačka preduzeća ostvarili korist od državne podrške nespojive s unutrašnjim tržištem, stoji u saopštenju
Podrška je navodno dodijeljena na sljedeći način time što HŠ nisu hrvatskoj državi platile isključivo pravo upravljanja i komercijalnog iskorištavanja hrvatskih javnih šuma te netržišnim cijenama koje su HŠ ponudile nekim hrvatskim drvoprerađivačkim preduzećima koja su s HŠ potpisali ugovore o kupovini drva, objavila je EK.
Na osnovu preliminarne ocjene, kad je riječ o isključivom pravu komercijalnog iskorištavanja javnih šuma dodijeljenom HŠ, Komisija sumnja na to da se izostanak plaćanja može smatrati privrednom prednošću u odnosu na privatne vlasnike šuma koji, da bi se natjecali s HŠ, šumu moraju kupiti ili zakupiti, objavila je EK.
Isto tako, u odnosu na netržišne cijene ponuđene nekim hrvatskim drvoprerađivačkim preduzećima, Komisija sumnja na to da nije riječ o samostalnim poslovnim odlukama nezavisnog preduzeća (HŠ), nego da su to odluke hrvatske države, koje su dovele do privredne prednosti za odabranu grupu kupaca HŠ-a.
Komisija će sada detaljno ispitati može li se potvrditi koji od tih početnih razloga za zabrinutost. Hrvatskoj i zainteresiranim trećim stranama, među kojima su i navodni korisnici podrške i podnosilac pritužbe, otvaranje detaljne istrage daje mogućnost da dostave primjedbe, a ni na koji se način ne prejudicira ishod istrage, stoji u saopštenju, prenosi Index.