Ured za kontrolu strane imovine američkog ministarstva finansija je dodao Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmjerenih protiv kompanije Gazprom Neft i Ruske Federacije.
Sjedinjene Američke Države su najnovijom odlukom uvele neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji dosad, a sankcijama se nešto kasnije pridružila i Velika Britanija.
Sankcije su uvedene protiv 180 brodova, desetina trgovaca, dvije velike naftne kompanije i nekih rukovoditelja u ruskom naftnom sektoru, navodi se u dokumentu. Konkretne odluke poslane su i srbijanskim vlastima.
Vučić: Tražit ćemo od nove američke administracije da razmotri ovu odluku
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da se od Srbije traži potpuni izlazak ruskog interesa i NIS-a.
-Riječ je o najtežim sankcijama i očekujemo izlazak ruskog kapitala do 25. februara - rekao je Vučić te istakao da će Srbija reagirati odgovorno i ozbiljno i da neće žuriti s donošenjem pogrešnih odluka.
Vučić je dodao da su američke sankcije NIS-u sveobuhvatan udar na ruske kompanije i kompanije povezane s njima, među kojima je i NIS.
Predsjednik Srbije je također rekao da će od predstojeće američke administracije zatražiti da još jednom razmotri ovu odluku.
-Vidjet ćemo možemo li dobiti neke olakšavajuće okolnosti po pitanju odluka koje su već donijete - kazao je Vučić.
"Nismo neprijatelji Rusiji, pričat ću s Putinom"
Vučić je istakao da Srbija nije neprijateljska zemlja Rusiji i da ne želi nikakvo neprijateljsko preuzimanje tuđe imovine zbog čega će on razgovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, prvo telefonski.
-Građani Srbije, ne trebate brinuti. Zaštitit ćemo interese Srbije pod svaku cijenu. Neće biti nikakvih nestašica i neće biti nikakve ekonomske katastrofe. Pobijedit ćemo i ovog puta i Srbija će 2025. godine biti najbrže rastuća ekonomija Evrope - zaključio je.
Vučić tvrdi da se radi o sankcijama iz Obamine i Bidenove vlade.
Predsjednik Srbije kaže da je riječ o vrlo teškim sankcijama koje imaju dva pravna temelja – jedan iz 2014. i jedan iz 2020. godine, iz razdoblja administracija Baracka Obame i Josepha Bidena.
- Riječ je o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji i traži se potpuni izlazak ruskog kapitala i interesa iz NIS-a. Kompanija će moći redovno poslovati, ali s planom vlasničke transformacije moramo započeti odmah, a taj plan mora biti odobren od strane Sjedinjenih Američkih Država.
Za sve operacije imamo 45 dana, zaključno s 25. februara. Do tada moramo završiti sve s Rusijom, a imamo prostora do 10. marta jedino za produžetak finansijskih transakcija, ali i to mora biti odobreno od Ministarstva finansija SAD-a - rekao je predsjednik Srbije.
Vučević: Imamo goriva za naredna tri mjeseca
Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević poručio je da građani Srbije još uvijek ne treba da brinu, iako su sankcije Sjedinjenih Američkih Država Naftnoj industriji Srbije (NIS) veliki problem.
On je istakao da su obezbijeđene rezerve goriva za naredna tri mjeseca.
- Nema mjesta panici. Vladi predstoji težak posao da donese odluku koja će biti u srpskom interesu - rekao je Vučević, dodajući da će se u narednim danima znati koje aktivnosti će biti preduzete i šta Srbija mora da uradi.
Vučević je naglasio da će Srbija istovremeno morati voditi razgovore s Amerikancima i Rusima. Ključni sastanak obavit će, prema njegovim riječima, predsjednici Srbije i Rusije, Aleksandar Vučić i Vladimir Putin, koji će odrediti pravac daljnjih dešavanja.
- Sa 'Gaspromom' smo u pregovorima o gasnom aranžmanu, bez kojeg nećemo imati grijanje u velikim gradovima niti dovoljno struje - upozorio je Vučević.