Još jedna sjednica Parlamenta FBiH je otkazana na zahtijev Vlade kako bi se dodatno usaglasili stavovi oko zakona koji treba da se nađu pred ovim domom. Nezadovoljstvo među radnicima je sve veće a iz Vlade poručuju da će se i minimalna plaća povećati.

O ovim temama je u emisiji „7plus“ govorio Mario Nenadić, direktor Udruženja poslodavaca FBiH.


-Ako ste pratili prošle sedmice naše javne istupe, učinilo nam se da smo blizu usaglašenog rješenja. Shvatili smo da smo se usaglasili prije svega oko neoporezivog dijela na 400 KM. Smatramo da bi to bilo razumno jer što bi u prvom mjesecu imali umanjenu plaću umjesto da oslobodimo prostor da je povećamo. Pratili smo poruke da se utegnu uredbe kako bi se povećala minimalna plaća. Mislili smo da je skroz razumno da je 700 KM minimalna plaća ali da se bude oprezan sa ostalim dijelom. Topli obrok ne isplaćuje svaka kompanija u novcu. Ima onih koji nemaju pravo na prevoz jer stanuju blizu. Dali smo još jedan prijedlog da referentan iznos isplate plaće bude mjesec novembar kako poslodavci ne bi smanjili plaću pa je fiktivno dizali. Vidio sam amandmane političkih stranaka koji su slični ovome što govorimo i što jedino može preživjeti ovu situaciju – kaže Nenadić.

Navodi kako su nameti državi veliki te da radnici moraju zaraditi jednu plaću sebi a drugu državi. Nenadić dodaje kako su dva zakona na stolu, Zakon o dohotku i Zakon o fiskalizaciji, dodajući da su posljednjih mjeseci upućivali nekoliko modifikacija na zakone.

-Ovo što imamo na stolu nije set fiskalnih zakona. To je nešto što smo dali prije 7, 8 godina. Zadnjih mjeseci smo dali nekoliko modifikacija na neke zakone. Dobili smo veoma dva važna zakona. Zakon o fiskalizaciji i Zakon o porezu na dohodak. Na ovaj prvi su reakcije dobre. Drugi zakon je trebao da ide u formi prijedloga. Očekuje se visok nivo usaglašenosti jer ako do toga ne dođe mogu narušiti ovu stabilnost što imamo. Radnicima ne izgleda kao stabilnost jer su vezane za njihove plaće. Obaveze koje imamo prema državi je da radnik jednu platu zaradi sebi a drugu državi. Imamo skupo zdravstvo, zaštitu na radu – ističe Nenadić.