U Kasarni Oružanih snaga Bosne i Hercegovine "Rajlovac" Sarajevo u toku je obilježavanje 19. godišnjica Dana Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Na obilježavanju prisustvuju, između ostalih članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, kao i ministar odbrane Zukan Helez.
Prisutnima se, kako javlja naš novinar Emerin Ahmetašević, najprije obratio general Gojko Knežević.
Zahvalio se svima koji su se odazvali pozivu da svojim prisustvom uveličaju svečanost obilježavanja 19. godišnjice Oružanih snaga BiH.
- Dan Oružanih Snaga je prilika da se podsjetimo na brojne realizovane zadatke i dostignute ciljeve u proteklom periodu ali i da sagledamo prioritete u budućnosti. Vojničkom pozivu i izazovima odgovorili smo profesionalno, što mi daje za pravo da svim pripadnicima OSBiH čestitam na postignutim rezultatima. Bez obzira na teškoće koje su nas pratile, ostvarili smo značajne rezultate - kazao je.
Dodao je da je na unutrašnjem planu prepoznata uloga Unutrašnjih snaga kroz podršku građanima i civilnim strukturama na više različitih polja, a posebno u kriznim situacijama.
- Značajno je istaći angažovanje OSBiH u pružanju pomoći poplavljenim područjima i učestvovanju u gašenju požara, te medicinskoj evakuaciji. OSBIH učestvuju sa oko 30 posto u ukupnim rezultatima humanitarnog deminiranja u BiH na godišnjem nivou. Kontinuitetom deminiranja nastavit ćemo doprinositi bezbjednosnom okruženju ali i stvaranju preduslova za rad na najznačajnijim infrastrukturnim projektima.
Nakon njega, obratio se i Željko Komšić koji je podsjetio na važnost OSBiH u našoj domovini. Dodao je kako OS redovno učestvuju u međunarodnim misija ali da ove godine nisu ispunjene obaveze prema NATO-u s obzirom da BiH nije poslala ANP.
-Bio je to kompleksan posao za koji je trebalo strpljenje i volja. Možemo reći da je uspostava istih primjer uspješne reforme u BiH. Važno je naglasiti da je to bio naš unutrašnji dogovor bez nametanja od međunarodne zajednice. Podsjetiću vas da su domovi Parlamenta usvojili zakone o odbrani BiH i zakon o službi u OSBiH sa jednim glasom protiv što je značilo da BiH preuzima kontrolu nad OS.