Vladi Slovenije dostavljena je peticija u kojoj gotovo 11.000 potpisnika poziva na povlačenje prijedlog zakona o medijima.
U peticiji, među ostalim, navode da će se, u skladu sa prijedlogom zakona, influenseri morati prijaviti i za medijsko praćenje.
Vlada je prijedlog novog zakona o medijima prošle sedmice uputila Državnom zboru (parlamentu) na razmatranje na dopisnoj sjednici.
Zala Klopčič, kreatorica online sadržaja, tada je pokrenula peticiju "protiv uplitanja politike u medije i društvene mreže" kojom je pozvala Vladu da odmah povuče prijedlog zakona o medijima. U peticiji je pozvala Vladu da ne donosi takve nedemokratske zakone kao što je navedeni prijedlog.

Navodi da će zakon "uzdrmati slobodu govora i neovisnost medija".
Klopčič je ustvrdila da će "medij biti svako ko putem platforme širi svoje informacije, mišljenje ili educira svoje pratitelje. Dakle, svi podcasteri, influenceri, blogeri i drugi morat će se registrirati u vidokrugu medija".
Ministrica kulture Asta Vrečko rekla je da se peticijom želi diskreditirati rad Vlade.
- Čini se da nisu pročitali niti razumjeli zakon - rekla je Vrečko.
Ponovila je kako je lažna izjava da će se svaki influenser morati prijaviti za medijski nastup.
- Oni koji djeluju kao influenseri na društvenim mrežama neće se morati prijavljivati na medijske izvještaje. Ovo je za medije - rekla je Vrečko.

Prijedlog zakona također prvi put uvodi pojam influensera. Definira ih kao kreatore online sadržaja koji objavljuju na online platformama ili platformama za dijeljenje videa ili audio zapisa i čija je svrha svojim objavama utjecati na društvo.
No, pojedini će se članovi zakona zaista odnositi i na influensere. Riječ je o odredbama o otkrivanju sukoba interesa, zabrani poticanja nasilja ili mržnje i počinjenja krivičnih djela terorizma, o zaštiti djece te o oglašavanju, sponzoriranju i reklamskom plasmanu proizvoda, stoji u prijedlogu, piše Anadolija.