Neke aplikacije na mobilnim telefonima troše znatno više baterije od drugih, a nova studija otkriva koje popularne aplikacije opterećuju baterije naših uređaja do te mjere da mogu skratiti njihov vijek trajanja.
Istraživanje koje je sprovela firma OurPBC pokazuje da su dvije vodeće aplikacije koje "sisaju" energiju: Fitbit i Instagram. Ove aplikacije troše istu količinu baterije, čak i kada nisu aktivno u upotrebi.
Studija je zasnovana na pretpostavci da su korisnici iPhone-a ili Android uređaja dali sve potrebne dozvole prilikom instalacije aplikacija, uključujući pristup statusu telefona, Wi-Fi vezi, kameri, mikrofonu, lokaciji, kontaktima, pozivima, SMS porukama i drugim podacima.
Istraživanje pokazuje da Fitbit i Instagram mogu potrošiti čak 85 posto baterije, čak i ako ih ne koristite aktivno. "Društvene mreže, fitnes aplikacije i aplikacije za upoznavanje spadaju među najveće potrošače baterije na pametnim telefonima", izjavio je Homer Džao, direktor prodaje i marketinga u OurPBC.
I druge aplikacije, kao što su Tasker, LinkedIn, WhatsApp i Facebook, takođe troše značajnu količinu baterije. Sedam od dvadeset najpopularnijih aplikacija su društvene mreže koje milioni ljudi svakodnevno koriste: Instagram, LinkedIn, WhatsApp, Facebook, X (bivši Twitter), Telegram i Facebook Messenger.
Aplikacije za upoznavanje poput Tinder, Hinge i Grindr takođe su među top 20 aplikacija koje koriste više od 70 posto baterije.
Savjet za korisnike - "Efikasnije upravljanje dozvolama za aplikacije može pomoći u usporavanju trošenja baterije", preporučuje Džao.