U aktuelnom talasu vrućina, meteorolozi u prognozama ne očekuju promjenu vremena u Bosni i Hercegovini u narednih nekoliko dana. Pad temperatura zraka prognoziran je za period poslije 20. jula, kad su mogući jači lokalni pljuskovi.
Do tada građani se na različite načine bore s velikim vrućinama koje su posebno izražene u Hercegovini.
Ugroženi su i temperaturni rekordi kada je riječ o vrućinama u BiH.

- U Mostaru danas 6. uzastopni dan sa temperaturama preko 40 stepeni u hladu. Radi se o službenim podacima sa stanice na Bijelom brijegu. Samo je 2007. godine zabilježen duži niz dana (njih 8) u nizu sa temperaturama iznad 40 stepeni – navode meteorolozi sa stranice BH meteo.

Dodaju da je, s obzirom na to da se u Mostaru još nekoliko dana očekuju temperature oko 40 stepeni, ugrožen rekord po pitanju dugotrajnosti ovako visokih temperatura (40+) barem kada je u pitanju 21. vijek.

Pada li rekord: U Mostaru već šesti dan temperature iznad 40, očekuju nas tropske noći

Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ), sutra u Bosni i Hercegovini se očekuje sunčano i vruće uz malu do umjerenu oblačnost.

Pada li rekord: U Mostaru već šesti dan temperature iznad 40, očekuju nas tropske noći

- U noći na utorak, u mnogim gradovima se očekuje i tropska noć. Poslije podne, ponegdje na istoku i sjeveru Bosne mogući su lokalni pljuskovi. Vjetar slab do umjeren u Hercegovini i zapadnim područjima Bosne zapadni i jugozapadni, a u ostatku zemlje sjeverni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura zraka od 20 do 26, na jugu i sjeveru do 29, a najviša dnevna od 34 do 41 stepen – navode iz FHMZ-a.
Dodaje se da se u mnogim gradovima u noći na srijedu, ali i noći na četvrtak očekuje tropska noć.

Ljekari savjetuju stanovništvo da konzumira dovoljno vode i umjerene količine voća i povrća. Preporučuju izbjegavanje boravka na otvorenom posebno rizičnim kategorijama ljudi (djeca, trudnice, hronični bolesnici, starije osobe) te da ko god je to u mnogućnosti redovne obaveze prilagodi trenutnim vremenskim uvjetima tj. u ranim jutarnjim odnosno večernjim satima.
Najbolja prevencija je, kažu, smanjiti izlaganje suncu odnosno izbjegavati boravak na otvorenom u vrijeme visokih temperatura zraka.