Bubrežne bolesti su tihe ubice, koje mogu uveliko utjecati na kvalitet života. Provjerite imate li jedan ili više faktora visokog rizika, kao što su: pušenje, dijabetes, hipertenzija, pretilost, porodična historija bolesti bubrega, nedovoljan unos tečnosti (približno 2 l dnevno u normalnim klimatskim uslovima).
Povećanu predispoziciju za razvoj bubrežnih oboljenja posjeduju određene etničke grupe i osobe određene genetske predispozicije. Među ostalim faktorima su i okolišni uslovi kao što je izloženost teškim metalima i drugim toksinima i zagađivačima, prehrambene navike i korištenje nekonvencionalnih lijekova (tradicionalni lijekovi, biljni lijekovi…) pa se izdvajaju pojedine grupe oboljelih poput mladih muškaraca koji rade na plantažama šećerne trske uz Tihi okean ili uzgajivači riže u dijelovima Šri Lanke, o čijim uzrocima teškog obolijevanja bubrega se još uvijek raspravlja i navodi se izloženost teškim metalima, genetska osjetljivost ili uloga učestale dehidracije. Poput “kineske biljne nefropatije”, prvi put opisane i prijavljene u Belgiji zbog korištenja kineskih biljaka u ishrani i u Bosni i Hercegovini postoje područja endemske nefropatije u Semberiji, nejasne etiologije.
Uzroci hroničnog oštećenja bubrega su mnogobrojni. Smatra se da je 70 posto pacijenata prethodno patilo od dijabetesa ili hipertenzije. Urološka oboljenja (glomerulonefritis, cistična oboljenja bubrega) uzrokuju hronično oštećenje bubrega kod manjeg broja oboljelih.
Više o oboljenjima bubrega govorimo u novom izdanju emisije „Anatomija života“ u subotu od 17:00 h. Iz studija će vas pozdraviti naša Dalila Omerović.
Link koji se nalazi ispod teksta, vodi vas do poznate „Anatomija života“ pitalice. Iskoristite priliku i postavite pitanje, odgovore potražite u subotu od 17:00 h.
(S. M.)