Danas je klanjana dženaza ubijenim Prijedorčanima u Memorijalnom centru Kamičani gdje su konačan smiraj pronašle 4 žrtve. Najmlađa ukopana žrtva je Alija Forić a najstarija Badema Musić. Pored njih dvoje konačan smiraj su pronašli i Enver Aljii i Nazif Musić.

Ono što je 11. juli za Srebrenicu to je 20 juli za Prijedor. Konc logori, silovanja, ubijanja, mučenja je samo dio onoga što su Prijedorčani te 1992. godine proživljavali od svojih komšija, prijatelja, sugrađana i poznanika.

O zločinima u Prijedoru za našu emisjiju '7plus' su govorili Jasmin Medić, doktora historijskih nauka i naučnog saradnika u Institutu za historiju Univerziteta u Sarajevu i Nijaz Mujkanović, predsjednik bh. logoraša Geteborg.

-Ja sam živio u Kozarcu dok nije počeo napad srpskih snaga. Odatle smo protjerani u Prijedor. Stočnim vagonima smo protjerani na teritoriju pod kontrolom ARBiH u Maglaj. Nakon toga smo se prebacili u Split, pa Zagreb pa onda do Njemačke. Tada smo saznali da je na Korićanskim stijenama počinjen zločin gdje je ubijen i moj otac. Očevi posmrtni ostaci su gotovo skroz kompletirani. Ja sam lično identifikovao posmrtne ostatke oca. Nemoguće je govoriti o satisfakciji. Ovo što proživljavamo je samo djelić pravde – govori Medić.

Mujkanović je bio u logoru koji je napustio 21. augusta. Na datum kada su počinjeni zločini na Korićanskim stijenama. Ističe kako je za njega mjesec juli veoma važan te da svake godine mora biti u Kozarcu kako bi prisustvovao dženazi ubijenim sugrađanima.

-Napustio sam Omarsku 21. augusta. A taj dan se desila Korićanska stijena. Kada dođe juli, moram biti u Kozarcu i biti miran. Ja sam svog brata ekshumirao i pokopao. Potpisao sam da je prošle godine pronađena jedna lobanja te čekamo da Sud odobri da se otkopaju posmrtni ostaci članova moje porodice da vidimo kome pripadaju. Proživljavamo opet isto kao i ’90-ih – kaže Mujkanović.

U Bošnjačkom institutu u Sarajevu je 25. jula održan naučni skup na kome se govorilo u zločinima na Korićasnkim stijenama. Jedan od govornika je bio i Medić koji ističe kako je cilj ove konferencije bio da se bh. javnost upozna sa počinjenim zločinima na tom prostoru.

-Mi smo 25. jula održali naučni skup gdje nam je cilj bio da upoznamo bh. javnost o zločinima na ovim prostorima. Govorili smo o Korićanskim stijenama sa naučnog aspekta. Nas 5 koji smo govorili smo najrelevatnije osobe da govorimo o tim zločinima. Već 21. augusta ’91. vojni čelnici su znali o zločinima. Iz njihove korespondencije se to da otkriti. Oni o tome i govore da je nad tim civilima na Vlašiću počinjen genocid. Vođen je proces protiv 10 osoba. Od toga je Darko Mrđa u Hagu priznao zločine i izvinio se porodicama ubijenih. Te još trojica zločinaca su to uradili isto pred našim sudom. Jedan od razloga da bude zločin tako daleko počinjen je da međunarodna zajednica nikada ne sazna za ovaj zločin što vidimo iz izjava generala Momira Kalića. Zločin na Korićanskim stijenama je jako dobro dokumentovan gdje imamo priznanje – navodi Medić.

Mujkanović ističe kako za njega pravda nije zadovoljena te kako presude nisu dovoljno visoke za zločine koji su počinjeni.

-Pravda još nije zadovoljena dok još tragamo za 600 ubijenih. Ne možemo biti zadovoljni sa presudama. Moje mišljenje je da te presude nisu dovoljno visoke za zločine koji su počinjeni. To je na Tužilaštvu a na nama je da to pamtimo. Svijet se budi ali ne onako brzo kako smo očekivali – poručuje Mujkanović.