Kerim Priganica već 26 godina je sportski novinar Hayat TV.
Jedan je od brojnih novinara koji je godinama u svijetu sportskog novinarstva. I on danas na svoj način slavi 100 godina strasti, informacija i neprekidne povezanosti s najuzbudljivijim događajima na sportskim terenima širom svijeta.
Ovo stoljetno putovanje sportskih novinara isprepliće se s historijom sportskih događaja, od legendarnih pobjeda do nezaboravnih trenutaka, ostavljajući dubok i trajan pečat u svijetu novinarstva.
U ekskluzivnom intervjuu, Priganica sa našim čitateljima dijeli svoje viđenje evolucije sportskog novinarstva u BiH, izazove s kojima se suočavao tokom svoje karijere te kako je tehnologija promijenila način na koji se izvještava o sportskim događajima. Također otkriva svoje najdraže trenutke i najteže izazove u ulozi sportskog novinara, te kako je njegov posao utjecao na sportsku zajednicu i publiku u BiH.
Ostao vjeran svojoj matičnoj kući
Strast prema sportu i predanost svom poslu oblikovala njegovu karijeru na Hayat TV.
Rođen je u srcu Sarajeva, a svoju ljubav prema sportu otkrio još kao dječak provodeći sate i sate gledajući utakmice i pratiti sportske događaje iz cijelog svijeta.
- Kroz svojih 26 godina rada ostao sam vjeran svojoj matičnoj kući - Hayat TV. Naravno da se sjećam svojih početaka. Kada je moj dobri prijatelj Velid Spaho prelazio iz Hayata na državnu televiziju otvorilo se mjesto za mene. Vrlo brzo nakon završene probe gurnut sam u vatru i moja prva utakmica je bila Compostela – Atletico Madrid. Sjećam se i rezultata od 2:1 za Compostelu ali vjerujte mi i svakog trenutka iz te utakmice i strijelaca. Trema me je pojela i bilo je grešaka ali nakon te utakmice iza mene je blizu 1.000 prijenosa kako domaćih, tako i inozemnih. Radio sam oko 20 različitih sportova što me svrstava u svestrane komentatore s obzirom na to da sam radio sve sportove s loptom, borilačke, zimske, i slično – govori Priganica za portal Hayat.ba na kojem možete čitati najzanimljivije tekstove upravo on potpisuje.
Morate biti fanatik u sportskom smislu
Za Kerima će mnogi reći da je vrhunski komentator i enciklopedija sportskih događaja. Svako jutro započinjao je pregledom informacija, uvijek željan novih saznanja i detalja koji bi ga učinili boljim u svom poslu.
-Da bi ste radili ovaj posao, da me neko pogrešno ne shvati, morate biti fanatik u sportskom smislu. Moje jutro i dan danas počinje s pregledavanjem informacija, pa tek onda sve ostalo. Pokušavam to objasniti i mlađim kolegama jer nikada ne znate šta vam urednici mogu reći da radite – pojašnjava.
I dok se svijet sporta kroz vrijeme mijenjao, Kerimova posvećenost i ljubav prema sportu ostaju kao svjetionik za sve buduće generacije sportskih novinara.
-Morate biti spremni da u svakom trenutku vladate informacijama bez obzira koji je sport u pitanju. Nažalost danas je toga sve manje i nogometna historija je generacijama koje dolaze sve skromnija i siromašnija iako je internet omogućio da je to danas dva klika do podsjećanja na nešto što se dešavalo u prošlosti - kaže Priganica.
Profesija nam je ugrožena
Dok razgovaramo, teško nostalgičnim tonom govori kako je profesija ugrožena zbog neprofesionalnosti.
-Nažalost danas ne samo kod nas nego i u svijetu ugroženo je objektivno sportsko novinarstvo, odnosno sportski novinari koji sami doprinose tom problemu svojim neznanjem, neobjektivnim izvještavanjem, navijačkim afinitetima i neprofesionalnošću. Upravo zbog toga se i dešava kriza kada je u pitanju današnje sportsko novinarstvo – govori nam Priganica i dodaje kako je tehnologija promijenila sport i novinarstvo.
Analizirajući trenutnu situaciju konstatuje kako je eksplozija sadržaja na internetu proširila sportsko izvještavanje jer sada imaju još mnogo stvari o kojima se može pisati.
-Tehnologija je promijenila sport. Sada se utakmice analiziraju u realnom vremenu. Uz ove informacije sportski novinari imaju detaljne informacije dok utakmica nije završena – kaže on.
Danas je sve digitalizovano
Samo za Hayat.ba prisjetio se vremena kada se, vjerovatno, informacija cijenila daleko više. Paradoks tome je da je i publika više očekivala takve rezultate za razliku od danas.
-Kada se sjetim kada smo kolege Felkis Mušović, Kenan Lipa i ja radili prijenose NBA lige krajem 90-tih godina informacije nisu bili dostupne kao danas. Iz Zagreba smo naručivali časopis KOŠ iz kojeg smo crpili informacije, te putem stranice NBA.com, a za vrijeme prijenosa jedan je pažljivo zapisivao statistiku, dok je drugi davao komentar i obrnuto. Tada nije bilo ni previše grafičke obrade u tim prijenosima američke košarke – prisjeća se Priganica.
Za kraj razgovora kazao je kako je u to vrijeme neka informacija trebala da putuje do vas i po nekoliko sati. Danas je to pitanje sekundi bez obzira gdje se takmičenje održava.
-S tehničke strane nosili smo ruksak kaseta kada bi pratili reprezentaciju, a danas je sve digitalizovano pa i ona mala kartica stane u novčanik – kazao je Kerim Priganica za Hayat.ba.
100 godina sportskih novinara
Kroz svoje izvještavanje, sportski novinari su prenosili ritam igre, emocije navijača i priče koje su nadilazile same rezultate. Dok obilježavamo njihovu prošlost, pitanje koje se svakodnevno nameće jest kako će se sportsko novinarstvo razvijati u budućnosti, u doba brzih informacija i globalne povezanosti.
U Bosni i Hercegovini, sportsko novinarstvo ima bogatu tradiciju koja prati strastvene navijače kroz sve uspone i padove njihovih omiljenih timova. Od lokalnih derbija do međunarodnih takmičenja, novinari su igrali ključnu ulogu u približavanju sportskih događaja široj publici, često istražujući pozadinu priča koje su oblikovale sportsku scenu u zemlji.