Podsjećamo da je prvi mjesec godine uvijek bolna tema zbog tvrdoglavog insistiranja vlasti RS-a da 9. januar obilježavaju kao dan RS-a iako ga je Ustavni sud proglasio neustavnim praznikom. Mada je visoki predstavnik nedavno koristio bonske ovlasti kako bi stavio van snage zaključke NSRS-a, kojima se vršio još jedan udar na pravosuđe Bosne i Hercegovine, ni ove godine nije poduzeo ništa u odnosu na proslavu datuma koji u mnogima budi sjećanja na početak brojnih i svirepih ratnih zločina bosanskih Srba, što je kulminiralo genocidom počinjenim nad Bošnjacima u UN-ovoj zaštićenoj zoni Srebrenica.


''Najprije da kažem da podržavam posljednju odluku visokog predstavnika u vezi s anuliranjem zaključaka NSRS-a, čime se pokazuje i dokazuje da niko ne može biti iznad zakona u demokratiji u kojoj vladaju zakoni. Naravno, to potvrđuje i nameće vaše pitanje zašto se bonske ovlasti ne koriste u još jednom ne samo neustavnom, nego i vrlo traumatičnom iskustvu za preživjele u bh. entitetu RS, a što je u suštini proslava genocida'', jasan je na početku profesor Pettigrew, dodajući da je istinsko pitanje zašto visoki predstavnik ne povuče potrebni potez i u ovom slučaju.

''Zaista mislim da je to važno pitanje za visokog predstavnika, zašto bonske ovlasti koristi tako selektivno. Također, mislim da je Tužilaštvo koje je uspostavljeno važnim zakonom, a koji im daje snagu i moć da procesuiraju one koje krše Krivični zakon BiH, gdje spada i proslava neustavnog 9. januara. Čini se, dakle, da bi bilo potrebno da tužioci krivično gone one koji prijete secesijom ili odvajanjem od državnih institucija i zaista je interesantno zašto se to ne dešava. Moguće je da se radi o nedostatku sredstava i resursa, ali i u samom zakonu o uspostavi Tužilaštva postoji dio koji otvara mogućnost Tužilaštvu BiH da koristi i međunarodne resurse. Možda je to prilika i da se pozovu međunarodni tužioci da pomognu s kreiranjem tih slučajeva. Logično je, ako razmišljate i slušate takvu retoriku svakog dana, poput jučerašnje izjave Milorada Dodika koji kaže da je njihov plan secesija, i to svako zna. Dakle, to je poznata tema i stoga bi morala biti predmet tužilaca'', pojašnjava profesor Pettigrew da bi Tužilaštvo moralo energičnije raditi na očiglednim kršenjima Krivičnog zakona BiH i da u tom smislu može tražiti i pomoć tužilaca iz različitih zemalja.



Pogledajte cijeli razgovor i saznajte kako profesor Pettigrew vidi ponašanje američkih vlasti prema Bosni i Hercegovini, te razloge i načine saradnje s ''Krugom 99'', kao i to kako učestvuje u obilježavanju 30. godišnjice genocida koji su Vojska i Policija RS-a izvršile nad Bošnjacima u zaštićenoj zoni UN-a Srebrenica.