Roberta Metsola osigurala je u utorak široku podršku za novi mandat predsjednice Evropskog parlamenta, postajući prva žena koja je osvojila drugi mandat na čelu evropskog zakonodavnog tijela.
Metsola, malteška zastupnica koja je 2022. postala prva žena u 20 godina na čelu skupštine Evropske unije, tek je drugi čelnik, nakon Nijemca Martina Schulza, koji je osvojio još jedan mandat otkako je Evropski parlament 1979. postao direktno birana institucija.
Velika većina evropskih zastupnika odobrila je Metsolu da predvodi Evropski parlament još dvije i po godine, a 562 je podržalo njeno ponovno imenovanje, od 623 koliko ih je glasalo.
- Ovo mora biti kuća koja se ne može bojati voditi i mijenjati. Počeli smo, ali još nismo završili - izjavila je Metsola (45), članica Evropske narodne stranke desnog centra.
Obraćajući se parlamentu Metsola je kazala da bi skupština trebala i dalje snažno podržavati Ukrajinu, vladavinu prava i tražiti ovlast predlaganja zakona EU.
Trenutno samo Evropska komisija može predlagati nove zakone EU.
U nastavku uglavnom ceremonijalne uloge, Metsola će predsjedavati parlamentom od 720 članova koji pregovara i usvaja zakonske prijedloge EU-a i odobrava budžet bloka.
U svom prvom mandatu, konzervativna političarka u brzom usponu dobila je pohvale zastupnika za podizanje profila skupštine i njenu postojanu podršku Ukrajini.
Bila je prva čelnica institucije EU koja je posjetila Kijev nakon ruske invazije u februaru 2022. i dosljedno je podržavala nastojanja Ukrajine da se pridruži EU.
Neki zvaničnici EU kazali su Reutersu da cijene Metsolinu sposobnost da ujedini centrističke stranke kao bedem u skupštini, nakon što je krajnja desnica ostvarila snažne uspjehe na prošlomjesečnim evropskim izborima.
Također je pokušala popraviti reputaciju parlamenta nakon skandala Qatargate s podmićivanjem za lobiranje, predlažući strožija pravila o finansijskim izjavama zastupnika i kontaktima s lobistima, iako aktivisti kažu da reforme nisu u potpunosti provedene.
Evropski parlament jedina je direktno izabrana institucija EU. Metsola, majka četvorice sinova iz najmanje zemlje u EU, postala je evropska poslanica a 2013., prije nego što je napredovala u instituciji i postala njena najmlađa predsjednica ikada.
Suočila se s kritikama uoči prvog izbora zbog svog stava o pobačaju. Kao evropska zastupnica s Malte, gdje je abortus uglavnom protivzakonit, Metsola se protivila rezolucijama koje pozivaju na to da žene imaju pristup sigurnim abortusima, piše Fena.
Kada je, međutim, postala predsjednica Evropskog parlamenta, obavezala se zastupati stajalište skupštine o seksualnim i reproduktivnim pravima, uključujući prava žena na pristup sigurnim pobačajima, prenosi Reuters.