Sead Šahman, predsjednik Bošnjačkog demokratskog pokreta osvrnuo se na obilježavanje godišnjice od zločina u Štrpcima.
U svojoj objavi na društvenim mrežama istakao je da je prijedlog Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti diskriminatoran.
Njegovu objavu prenosimo u cjelosti:
" SEMPER IDEM
(uvijek isto)
Ove godine 27. februara biće obilježeno 32 godine od zločina u Štrpcima!
Ponovo će velji bošnjački predstavnici iz vladajuće klike u parku “Pobrežje” u Podgorici ili pak na spomen obilježju "Sat života" u Bijelom Polju položiti vijence, zablještaće fotoaparati, a oni namjestiti trake koje idu preko cvijeća da se vidi da se sa pijetetom sjećaju žrtava iz voza 671.
Podsjetiće na strašan zločin i otići svojim kućama. I onda šutnja do nekog narednog februara kada će se iznova pitati koji bješe ono datum, kada je godišnjica, bješe li ono kraj februara. Valja ponovo uzeti cvijeće i poslati opet manje/više iste poruke uz žal za ubijenih 20 osoba.
RES, NON VERBA
(djela, ne riječi)
Krajem prethodne godine Vlada Crne Gore (u kojoj vele da sjedi nikad veći broj bošnjačkih predstavnika) je na elektronskoj sjednici donijela prijedlog Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti. BEZ JAVNE RASPRAVE! To je ni manje ni više nego prijedlog resornog Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.
Iako se krajem 2023. godine kao tadašnji poslanik i potpredsjednik vladajuće partije sa bošnjačkim predznakom zalagao za ono što su bili predlozi NVO “Štrpci - Protiv zaborava” & “Akcije za ljudska prava”, Damir Gutić je danas kao resorni ministar predložio nešto sasvim drugo!
Štrbačke žrtve NEĆE MOĆI da ostvare prava na osnovu ovog prijedloga zakonskog rješenja jer su „prerasli“ zakon koji u ovom formatu predviđa da prava mogu biti korištena samo do 27. godine života i to pod uslovom da se djeca nalaze na školovanju!
Najmlađe dijete štrbačkih žrtava danas ima 35 godina života i shodno ovom zakonskom rješenju neće moći da ostvari bilo kakvo pravo!
Ukupan broj ljudi koji bi bez ograničenja starosne granice ostvarili pravo je 25.
Da li je 25 osoba teret za državu i Vladu (u kojoj opet ponovljam kažu da sjedi NIKAD VEĆI BROJ bošnjačkih ministara)!?
Ovakav tekst koji je diskrimiantoran ne bi trebao proći skupštinsku proceduru u koju je upućen od strane izvršne vlasti!" - stoji u objavi Seada Šahmana.