O tome šta su stvarni motivi i šta su istinski efekti, ne samo načina na koji je donesena ova odluka, u današnjoj emisiji 'Dobar dan BiH' razgovarali smo sa Safudinom Čengićem, predsjednikom Ekonomsko-socijalnog vijeća FBIH, Mevludinom Bektićem, predsjednikom Saveza samostalnih sindikata BiH, Edinom Durakovićem ministrom privrede TK i ekonomistom Draškom Aćimovićem.
- Udruženje poslodavaca danas je poslalo zahtjev Ekonomsko – socijalnom vijeću za sazivanjem jedne redovne ili vanredne sjednice na kojoj bi se kao jedina tačka razgovaralo o ovoj odluci Vlade da minimalna plata u Federaciji BiH bude sada 1.000 KM i očekujem da će se to uskoro i desiti. Kao predsjednik Ekonomskog – socijalnog vijeća smatram da je neophodno da sva tri partnera što prije sjednu zajedno i da pokušamo doći do rješenja koje je prihvatljivo za sve tri strane, a mislim da ovakav način komunikacije u kojoj je trenutno međusobno optužuju, jedna druga i treća strana ne dovodi do rješenja. Bojim se i da je dosadašnji nedostatak komunikacije između ovih partnera također uticao. Kao što znate, Udruženje poslodavaca je dostavilo svoj prijedlog uredbe koji smo smatrali kao početnu tačku u kojoj smo mi definirali minimalna primanja u iznosu od 1.000 KM. Nažalost, nije bilo saglasnosti oko toga i došli smo u poziciju u kojoj je Vlada odredila minimalnu platu u visini od hiljadu maraka - ističe Čengić, koji potvrđuje da su poslodavci zainteresirani da radnici dobiju veće plaće ali da to treba biti održivo rješenje za sve socijalne partnere, podsjećajući da su doprinosi koji se izdvajaju za plate radnika medju najvećim u Evropi i daleko iznad EU prosjeka.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Mevludin Bektić traži da se poštuje rad i radnici te da im se na pravi način valorizira njihov doprinos:
- Moram potvrditi da je Vlada na sjednici u petak dala priliku Udruženju poslodavaca da predlože rješenje na sastanku na kojem je i bilo formirano Ekonomsko- socijalno vijeće, ali moram reći i da nismo prema tekstu Zakona napravili potrebne konsultacije jer mi u Sindikatu nismo bili svjesni postojanja Uredbe do prije sat vremena prije sjednice u ponedjeljak. Ne mislim da se jedno tako važno pitanje može donositi preko koljena a nama kao sindikatu se ne dopada ideja poslodavaca da ukupna primanja budu 1000 KM jer to nije isto što i plata. Mi već sad, barem najveći dio radnika, ima primanja oko hiljadu maraka što kroz platu što kroz ostale naknade na plaću pout regresa i prevoza i toplog obroka. Mi još od 2020. tražimo da se poveća minimalna plata i sad je iznos od 1.000 KM realan nakon svih galopirajućih inflacija. Ono što je degutantno u svemu tome je što je Vlada dala Udruženju poslodavaca da radi na dokumentu i uredbi a već je imala svoju spremnu. Sad se nameće zaključak da je ovo sve Vlada uradila ad hoc da bi zadovoljila formu, a da je odluka u biti politička. Tek trebamo vidjeti pitanje ekonomske analize i ukupne analitike koje će pokazati koliko je takva odluka održiva. Čini se da niko od ekonomskih analitičara još nije dao dobro mišljenje o ovoj uredbi, ali mi u Sindikatu ostajemo uvjereni da minimalna plata mora biti 1.000 KM. Očekujemo da sad premijer i dopremijer objasne o čemu se radi. Ne sijemo biti u poziciji da sad nekolikuje nad nekim drugim. Ovdje sada mora biti prihvaćeno da mora biti podignuta cijena rada u Federaciji, ali to ne može biti urađeno ad hoc i bez odgovarajuće predhodne analize - potvrđuje poziciju sindikata predsjednik Saveza samostalnih sindikata FBiH dodajući da će Vlada neovisno o ovoj Uredbi sada morati naći alate kako da rastereti privredu s obzirom na to da će ova uredba donjeti mnogo promjena u ukupnoj privredi u cijeloj FBiH.

Sindikati i poslodavci o minimalnoj plaći: Mora se povećati cijena rada, ali i rasteretiti privreda
Sindikati i poslodavci o minimalnoj plaći: Mora se povećati cijena rada, ali i rasteretiti privreda

Pogledajte cijeli razgovor i saznajte kako i zbog čega ministar privrede TK Edin Duraković ne misli da je to dobra odluka te kako ukupnu poresku politiku i odnose između ekonomija dva bh. entiteta i probleme koje u tom odnosu može napraviti ova uredba vidi ekonomista Draško Aćimović.