Zašto uposlenici Univerziteta nisu dobili platu za prethodni mjesec, bilo je prvo pitanje? - Kao prethodni rektor, redovno sam potpisivao mnoge dokumetne pa tako i svaki mjesec izjavu da su potrebni podaci za isplatu plata uneseni u sistem. Plata se obračunava unutar samih članica jer naši fakulteti, akademije i instituti imaju svoja računovodstva i oni proslijede svoje podatke prema Univerziteu tj. u naš pomoćni obračunski centar, što je de fakto isturena ruka Ministarstva finansija, tako da u tehničkom smislu oni platu mogu uvijek da puste. Ovo zašto do sad nisu je jedna mjera koju ja vidim kao politički pritisak na Univerzitet u Sarajevu pa je ministrica obrazivanja, nauke i mladih u saradnji sa stranačkim kolegom koji je ministar finansija, a po nalogu svog stranačkog šefa Damira Marjanovića, odlučila da disciplinira Univerzitet u Sarajevu - direktan je u odgovoru na pitanje zašto uposlenici Univerziteta ne primaju plate nekadašnji rektor Škrijelj i dodaje šta smatra ciljevima tog poteza:

- Ovo je trebalo postići višestruku funkciju – namjera je bila da podignu nervozu među uposlenicima kako bi oni napali svoje dekane, a potom bi dekani potpisali papir koji u međuvremenu i jeste potpisan, ali u kojem ima i falsifikata. Potrebno je ovdje reći da u ovakvim pitanjima proceduru može pokrenuti trećina članica i članova Senata, a to ovdje nije slučaj jer je 11 dekana potpisalo, a dva potpisa su potpisi za dekana što znači da nisu potpisali članovi Senata. Pri tome Senat ne čini 39 ljudi kako su oni zamislili nego 46. Ovdje se dakle radi o jednom brutalnom političkom pritisku u kojem oni žele da odluče ko čini Senat. To je pitanje regulisano Zakonom i Statutom i jasno stoji da Senat čine rektor, prorektori, dekani i direktori instituta te sedam studenata i student prorektor koje bira studentski parlament - pojašnjava probleme sa kojima se trenutno suočava Univerzitet prema viđenju profesora Škrijelja koji ponavlja da iza svega stoji profesor Marjanović i grupa dekana sa Univerziteta koji su svojevremeno bili protiv potpune integracije Univerziteta na budžet Kantona.


- Radi se o grupi fakulteta koji sebe smatraju velikim i važnim poput ekonomije, politčkih nauka i medicine, a njihova filozofija je bila da spriječe pravnu integraciju jer su oni zbog svojih velikih budžeta od države i iz vlastitih prihoda smatrali da je to njihov novac, a ne javni novac koji se treba sav uplatiti u trezor - kaže Škrijelj apostrofirajući jedno ime koje je ranije bilo vezano za njega kao saradnika profesora Škrijelja tokom njegovog prvog mandata, a sada se smatra vođom pobunjeničkog dijela dekana:

- Kolega Muhamed Ajanović je dekan Stomatološkog fakulteta i mi smo imali korektnu saradnju i tokom mog prvog i drugog mandata u odnosu rektor – dekan . Mđutim, kako ja više nisam dekan, on sad ima neku drugu agendu i pripada ovoj drugoj grupaciji. Njemu ovaj rektor ne odgovara i on bi htio drugog rektora. Ne bih baš mogao reći da je jedan od organizatora, ali da je u ovoj drugoj grupi to svakako da - potvrđuje profesor Škrijelj odnos prema bivšem kolegi dekanu Stomatološkog fakulteta profesoru Ajanoviću.

Šta je stvarna uloga profesora Ajanovića, kako i zašto bivši rektor Škrijelj tvrdi da je sada kantonalna inspekcija koja je poništila izbor novog rektora sredstvo u rukama politike dok nije bila prije, da li je politčki blizak NiP-u i gdje je sada zaposlen i postavljen i da li je to kompenzacija za njegovu podršku izboru profesora Zaimovića za njegovog nasljednika, te druge sitne, ali bitne detalje koji govore o trenutnim odnosima u akademskoj zajednici na Univerzitetu u Sarajevu, pogledajte u cijelom razgovoru koji je urednik 'Istrage sedmice' Avdo Avdić vodio sa bivšim rektorom Škrijeljom.