O svim reprekusijama na ekonomsko stanje, privredu a posebno mala i srednja preduzeća te ukupne odnose u našem društvu s obzirom na lančane posljedice ove odluke, razgovarali smo sa Adnanom Smailbegovićem, predsjednikom Udruženja poslodavaca FBiH i Samirom Šabonjićem, ministrom privrede Zeničko – dobojskog kantona
'Bit ću vrlo precizan, mi smo kao udruženje poslodavaca dobili u petak projektni zadatak u kojem nam je iz Vlade FBiH rečeno – mi sa ovim što trenutno ubiremo smo zadovoljni i ne treba nam ništa više. Od vas očekujemo riješenje u kojem će što veći dio novca otići radnicima. Mi smo spremili jednu odluku za vladu u kojoj smo rekli da su minimalna primanja 1.000 KM a da se plata prema već postojećem zakonu uskladi sa inflacijom i BDP-om, tako da bi ona iznosila vjerovatno oko 650 KM a da razlika u skladu sa zakonom bude neoporeziva, te da ostane uredba iz ove godine gdje se također neoporezivo može isplatiti radniku 450 KM, tako da radnik ni u kom slučaju ne ode kući ispod 1.000 KM. To je bio naš prijedlog i bili smo spremni i da neke stvari zajedno korigujemo. Na samoj sjedncii Ekonomsko – socijalnog vijeća Vlada FBiH je to ignorisala i uopšte nisu htjeli o tome da raspravljaju rekavši da u jednoj rečenici da je to njima neprihvatljivo. Moram da priznam da sam vrlo ružno osjećao i to je bilo urađeno sa takvom jednom arogancijom, a tamo sjede vrlo ozbiljni ljudi. Ja danas mislim da to nije možda bila zamka što su nam dali projektni zadatak, nego više onako malo da se mi zabavimo. Ali, kad se sve malo detaljnije izanaliziram, mislim da radnici ovdje uopšte nisu u fokusu, ovdje su u fokusu doprinosi i cilj je da su u budžet upumpa novih 600, 700 miliona maraka' prezentira detalje sa posljednje sjednice ekonomsko- socijalnog vijeća Adnan Smailbegović dodavši da uredba na sjednici u ponedlejak čak nije bila ni na dnevnom redu, tj uvrštena je u tačku razno
Samir Šibonjić ministar privrede u Zeničko-dobojskom kantonu, koji je u Federaciji prepoznat kao lider u proizvodnji i kanton sa najvećim brojem malih i srednjih preduzeća koje karakterizira veliki broj porodičnih firmi je vrlo jasan u stavu protiv ove odluke:
'Ako pričamo o empatiji, ja lično dolazim iz radničke porodice a trenutno sam i poslodavac tako da znam i razumijem obje strane. Ne mislim uopšte da je ovdje bio fokus na radnicima, jer je odluka donešena kada su sve firme pa evo i Zeničko – dobojski kanotn donijeli svoje budžete za iduću godinu, ali bez predhodne konsultacije. Svi smo bili zatečeni, ja sam isti dan dobio desetine poziva od privrednika. Ta odluka je od svih bila sakrivena a ja uvijek smatram da sve što se krije u konačnici i ne bude dobro. U stalnim sam kontaktima sa privrednicima i oni se slažu da se minimalna plata treba ići i do 1300 KM uz uslov da ostane trenutni iznos doprinosa jer se tako neće ošteti država ni fondovi a radnici bi imali najveći benefit. Ovdje je previše politike a ekonomije je nauka koja ne trpi politizaciju na ovaj način a još manje populizam. Vlada treba da podnese izvještaj šta je se uradilo sa dodatnom milijardom koja je prikupljena a koju su uplatili i radnici i poslodavci i svi mi, kako se i koliko bolje živi zbog toga. A ne živi se bolje. Oni sada spominju subvencije a znamo da tri mjeseca nisu bili u stanju da obnove prugu zbog čega je velike štete pretrpjela i privreda i Ze-Do i Tuzlanskog kantona . Mislim da se ova odluka treba ponovo razmotrit uz uključenje svih strana i rješenje koje je ekonomski opravdano za cijelu Bosnu i Hercegovinu, i želim da poručim da Vlada treba da vlada i unosi mir u državu a ne nemir. Mene su posebno razočarale i poruke koje su poslane prema stranim investitorima. Mi smo mala zemlja i nama trebaju svi investitori i strani i domaći' pojašnjava svoje razočarenje i neslaganje sa posljednjom odlukom Vlada federacije BiH ministar privrede Zeničko dobojskog kantona.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte koje poruke i na koji način Smialbegović i Šabonjić vide moguća riješenja ovog vrlo važnog problema od oje zavisi ukupna ekonomska održivost FBiH u ovoj godini.