Dijelom obilježavanja sjećanja na genocid u Srebrenici je i Marš mira koji se ove godine održava po dvadeseti put. Učesnici marša mira pješače onom rutom kojom su Srebreničani 1995. godine krenuli na put spasa kako bi se spasili od ruku neprijatelja. Ta ruta počinje u Nezuku a završava u potočarima počevši 8. a završavajući 10. jula.

Pored Marša mira u BiH neki gradovi i udruženja van naše države na isti način obilježavaju dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Tako će se ove godine po deseti put Marš mira održati u njemačkom gradu Dortmundu. O ovoj temi smo razgovarali sa našim gostom u emisiji Dobar dan BiH' doktorom Edvinom Destanovićem, predsjednikom Udruženja Amanet koji organizuju Marš mira pod pokroviteljstvom grada Dortumnda.

-Sve je spremno. Intenzivne pripreme se privode kraju. Mi to radimo već deset godina te imamo uigran tim koji to radi. Ove godine počašćeni smo time da je grad Dortmund prepoznao naš rad te da stojimo iza istine i zalažemo se za mir posebno u BiH ali i Zapadnom Balkanu. Oni će po prvi put biti pokrovitelji ovog obilježavanja – kaže Destanović.

Nedavno usvojenu rezoluciju o genocidu u Srebrenici su inicirale Njemačka i Ruanda nakon čega se veliki broj zemalja pridružio kao kosponzori. Rezolucija je na kraju usvojena naglašavajući kako se genocid u Srebrenici treba izučavati u školama. Destanović ističe kako je Njemačka odigrala važnu ulogu u donošenju ove rezolucije te kako njemačke vlasti prepoznaju njihov rad. Po prvi put će grad Dortmund biti pokrovitelj Marša mira u ovom gradu.

-Vidjeli smo da je Njemačka odigrala važnu ulogu za donošenje rezolucije u UN. Ovo je jedan od većih gradova što daje na značaju obilježavanja genocida u srebrenici.Tradicionalno imamo od 2000 do 5000 učesnika. Prve godine korone smo imali najmanje učesnika dok je prošle godine bilo 3000. Kao pokrovitelj bit će načelnik Dortmunda i član SPD. Tradicionalno bosanske institucije su prepoznale naš rad kao što je konzulat iz Frankfurta. Ove godine ćemo imati i ambasadora Arnauta koji je odigrao ključnu ulogu u komunikaciji sa Vladom Njemačke – ističe Destanović.

Destanović je istakao kako čine napore već deset godina da se genocid izučava u školama ali kako to nije lagan proces. Nada se da će se već naredne godine naći u udžbenicima čemu je pridonijela i nedavno usvojena rezolucija u UN.

-Pogotovo šaljemo poruku mira Zagrebu i Beogradu koje ne prestaju sa politikama devedesetih. Ista je retorika samo što tenkovi ne idu prema BiH. Više od deset godina radimo da se izučava genocid u Njemačkoj ali i u EU. Pregovori teku godinama te se nadamo da će naredne godine ući u udžbenike. Ne može se to iste godine realizovati. Međutim ova rezolucija je ogroman korak na tom putu da se izučavanje genocida u Srebrenici nađe u udžbenicima Njemačke i EU. Dijaspora BiH je ogromna. Ne samo da smo brojno veliki nego smo i aktivni i organizovani u raznim udruženjima i njemačkim institucijama. Imamo veliki broj učitelja i nastavnika u školama. Također postoji jedan univerzitet u Osnabrucku na bosanskom – kaže Destanović.