Kanton Sarajevo uskoro bi mogao da ostane bez velikog broja fizijatara. Većina odlazi u penziju, a novi nisu obučeni. Nema nijednog defektologa, iako ih treba biti 17. U cijelom kantonu radi samo 26 pedijatara. Na jednog pedijatra je i po 10 hiljada kartona djece. I onda pitanje – zašto su pacijenti nezadovoljni uslugom, zašto se na magnetnu rezonancu, CT, ultrazvuk čeka i po godinu dana? Iz sindikata smatraju kako se odavno radi na jednom cilju: da se unište javne zdravstvene ustanove, a ojačaju privatne klinike.
Na primarnom zdravstvenom nivou, u Domovima zdravlja nedostaje oko 400 medicinskih radnika. Na KCUS-u nedostaje oko 200 medicinskih radnika. Razlozi su jer nema novih zapošljavanja, loši uslovi rada, mobing i odlazak van BiH.
- Ide se u pravcu da se ojača privatni sektor a javni sektor što više oslabi - kaže Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS.
I tako godinama. Plan Zavoda zdravstvenog osiguranja je upumpavanje miliona maraka u privatni zdravstveni sektor pod izgovorom smanjenja liste čekanja u javnim ustanovama.
- Ukoliko se na KCUS naručuje za MRI za godinu dana, vi ako kupite jedan aparat to znači da će se ta lista čekanja prepoloviti na pola godine. Ukoliko nabavite još jedan aparat i jedan radiolog onda će se ta lista smanjiti za 3 puta, za mnogo mnogo manje para od 80 miliona KM koliko je trebalo završiti u privatnom zdravstvu - objašnjava Jasmin Avdović, predsjednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu KS.
Jedna medicinska sestra na i do 30 pacijenata
U slučaju hospitalizacije na KCUS, pacijenti moraju biti spremni na to da na čitavom odjelu najčešće radi samo jedna medicinska sestra na 15 pa i više pacijenata. Stvara se gužva, a ljekar pokriva odjel i ambulantnu. Nekada se u ambulanti obavljaju i hirurški zahvati. Samim tim dolazimo u situaciju da jedva ili dvije setre i jedan ljekar, brinu i za do 30 pacijenata samo za jednu smjenu. Nedostatak kadra je hronični problem KCUS zbog kojeg ispaštaju svi.
- Građani su s razlogom nezadovoljnim, a svoje nezadovoljstvo trebaju usmjeriti prema onima za koje su glasali jer oni su kreatori zdravstvenih politika - kaže Avdović a Sadiković dodaje da svakodnevno kadar KCUS-a odlazi u privatni sektor gdje dobijaju povoljnije uslove za raditi, gdje im je lakše raditi, jer jedna sestra u KCUS radi na 20 pacijenata, a jedan doktor „trči“ na tri radna mjesta i zato se stvaraju liste čekanja, redovi u ambulantama, isto tako i MRI koji čekaju više od tri mjeseca.
A čekanje duže od tri mjeseca refundira se privatnim klinikama, što je još jedan pokazatelj jačanja privatnih klinika nauštrb javnih. Iskustva pacijenata pri vađenju nalaza na KCUS-u su krajnje problematična.
- Kad se vama pacijent vrati i kaže da je naručen za 9,10 ili 12 mjeseci vi ne znate više šta da radite s tim pacijentom, kakvu vrstu liječenje dalje da planirate i kakav ishod da očekujete - dodaje Avdović.
Osnov za kvalitetnu uslugu nije visina plate, već uslovi rada koji podrazumjevaju dovoljnu brojnost zdravstvenih radnika, kvantitet i kvalitet opreme i edukacije. Kada se pogledaju ovi uslovi, onda je zaista jasno zašto su pacijenti često prepušteni sami sebi.
(E. Ahmetašević)