Ako primijetite da mali moljac leti u vašem ormaru, sićušni crv mili okolo po vašem omiljenom džemperu od kašmira ili rupe na vašoj najboljoj jakni, velika je vjerovatnoća da imate problem s odjevnim moljcima.
Odjevni moljci su male bube s larvama koje jedu keratin iz prirodnih vlakana, kao što su vuna, krzno, svila, koža i perje. Takođe mogu napraviti rupe u drugim tkaninama, kao što su pamuk ili sintetički materijali, ako su ti materijali pomiješani s vunom ili su umazani uljima za tijelo ili mrljama od hrane.
Dobra vijest je da bi većina ljudi trebalo da sama može eliminisati moljce tako što će ubiti jaja i larve. Nakon što se zaraza riješi, pravilno skladištenje osjetljivih predmeta može smanjiti rizik od budućih zaraza
Hranu nikada ne smijete držati u kuhinjskim ormarićima iznad šporeta, jer moljci lako mogu ući i položiti larve. Mali nametnici veliki su ljubitelji cjelovitih žitarica, posebno smeđeg pirinča, heljde, prosa i brašna. Hranu je najbolje čuvati u posebnim teglama s poklopcem.
Dobro je znati da moljci ne podnose miris lavande, cedra i citrusa. Stavite kap ulja na vatu i stavite je u kuhinjske elemente. Ne podnose miris lavande i ulja limunske trave. Stavite kap eteričnog ulja na vatu u ormarićima za hranu.
Možete napraviti i jednostavnu zamku za moljce. Napravite privjesak od komada drveta i konca, poprskajte drvo s nekoliko kapi ulja i objesite privjesak na vješalice u ormaru ili kuhinjskom elementu.
Za sprej protiv moljaca potrebna vam je kašika alkohola, 30 kapi eteričnog ulja lavande i 1 dcl destilovane vode. Dodajte sastojke redoslijedom navedenim u flaši, promućkajte prije upotrebe i poprskajte površinu polica i ormara nakon čišćenja.
Osim za pripremu ukusnih jela, lovor je odličan i za tjeranje moljaca. Njegov intenzivan miris spriječiće moljce da uđu u ormar ako ga stavite u hermetičku kesicu ili cijele listove direktno na policu, prenosi Superžena.