Predsjednik Srbije dao je saglasnost da se u ovu zemlju vrati služenje vojnog roka u trajanju 75 dana, dodavši da se nada da će Vlada tu odluku također usvojiti rekavši da "Srbiji treba jaka vojska". Šta se krije iza ove najave, kakve su reakcije javnosti Srbije, kako se u to uklapa kontinuirano naoružavanje Srbije, te koje su posljedice po ukupnu stabilnost regije, pitali smo Zorana Vuletića, predsjednika Građanskog demokratskog foruma Srbije.
"Ja nemam razumijevanja za tu odluku iako se o njoj priča već nekoliko godina. Nikad do kraja nije ta inicijativa obrazložena nekom realnom potrebom, niti smo ikad čuli argumente o tome ko to prijeti Srbiji i na koji način. Ako se prisjetite iskustva posljednjih 35 godina, vidjet ćete da je bilo upravo suprotno – agresivna srpska politika pretakala se u agresivne vojne pohode da bi se na kraju NATO uključio kada je Srbija na Kosovu pokušala protjerati svoje građane albanske nacionalnosti jer su tada Milošević, Šešelj i društvo mislili da će na taj način to riješiti. Zbog svega toga, a što se zna, vrlo je teško ovdje u Srbiji ikome argumentovati potrebu i za novim vojnim naoružanjem i je li nam potrebno toliko vojnika i regruta koji će nakon toga prijeći u aktivni vojni sastav. Ukoliko neke lude glave na vrhu Srbije imaju želju da ponude neku vrstu revanša NATO-u, onda mislim da nam tu neće pomoći ni vojni rok u trajanju 75 dana niti vojni rok u trajanju 750 dana, kao što nam ne bi pomoglo ni da smo kupili 1.200 rafala od Francuza, a ne ovih 12 koji su ugovoreni, ali je pitanje hoće li ikada i stići", procjenjuje Zoran Vuletić moguće razloge i epilog najavljenog uvođenja obaveznog vojnog roka u trajanju 75 dana, dodajući da se Vučić u principu obraća javnosti koja je u potpunosti preparirana propagandom.
"Prema tekstu Ustava, vrhovnim komandantom predsjednik zemlje može se nazvati samo u trenucima kada je Srbija u ratnom stanju. Njemu se, međutim, dopada to ime pa ga je sad i sam počeo koristiti. Kada na to dodate izjavu Milorada Dodika da se on može zvati Aleksandar Ujedinitelj, onda shvatate rječnik 'srpskog svijeta' koji najviše promovišu upravo Milorad Dodik i Aleksandar Vulin. Naravno, ovo naoružavanje je u ukupnom besmislenom bacanju novca jedno od najbesmislenijih bacanja novca iz budžeta i građani moraju postati svjesni da oni to finansiraju. Ipak, ovo je prilika i da se osvrnemo na nedavnu posjetu francuskog predsjednika Macrona Srbiji, koju smatram jednom od najznačajnijih zbog poruke koja je prošla ispod radara, a u kojoj je francuski predsjednik rekao da kupovina i prodaja ovih aviona jedino ima smisla ako oni budu dio zajedničkog sigurnosnog sistema i kišobrana koji nudi Evropska unija - u prijevodu, samo to nije imenovano, to je NATO", poentira Zoran Vuletić historijski značaj ove posjete predsjednika Macrona Srbiji, dodajući da je važna poruka i da su Srbiji potpuno otvorena vrata za ulazak u EU i da samo od nje zavisi hoće li tamo ikada ući.
"Ovo se, naravno, odnosi i na cijeli region jer se srpska politike preliva i izvan granice Srbije i prema Bosni i Hercegovinu i na RS, preko Milorada Dodika, pa se u posljednjih nekoliko godina preliva i na Crnu Goru i zato što još imamo, kako ja to zovem, nezavršenu sukcesiju Srbije i Kosova, i u tom smislu, dok se ne bude desila pozitivna politička promjena u Srbiji, region neće moći disati punim plućima", potvrđuje Zoran Vuletić.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte kako se mogu dalje odvijati odnosi Srbije i Kosova te Srbije i zemalja regiona.