Nikada nismo prihvatili termin genocid za ono šta se desilo u Srebrenici jer za nas to nije genocid. Tamo se dogodio veliki zločin. Ovako je za Tanjug prije četiri dana govorio izraelski ambasador u Srbiji Jahel Vilain.

Ovo nije prvi put da isti čovjek, koji zvanično predstavlja stavove svoje države, negira genocid. Pred usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici Vilain je ponovio isti stav koji je i tada ali i nakon ponovljenih stavova o genocidu u Srebrenici naišao na negodovanje pojedinih vodećih autoriteta Holokausta.

Jedan od onih koji su reagovali kada je ambasador Izraela negirao genocid u Srebrenici bio je istaknuti profesor Menachem Rosensaft. On je u svom osvrtu istakao kako je problematično to što ambasador govori jer vjerovatno želi da proširi podršku krajne desnim politikama Benjamina Netanyahua.

Zašto ne iznenađuje stav negiranja genocida u Srebrenici od strane Izraela?

Jedna u nizu reakcija nakon posljedne izjave izraelskog ambasadora u Srbiji je ona i direktora Memorijalnog centra Srebrenica. On je istakao kako je razočaravajuće čuti da se genocid negira od diplomate izraelskog diplomate čija nacija je preživjela ogromnu patnju i genocid.

Da li su ove izjave nešto što nas treba iznenaditi? Ne. Da li je Izrael u prošlosti imao nekih kontraverznih stavova i djelovanja prema BiH? Jeste.

Uloga Izraela u periodu agresije na BiH

U periodu agresije na BiH, naša država se suočila sa mnogim problemima. Pored napada na našu državu, UN je uveo embargo na uvoz naoružanja koji je najviše pogodio našu zemlju.

U takvoj situaciji u kojoj je svo naoružanje bilo pod kontrolom JNA, koja je služila velikosrspkoj ideologiji, UN embargo je dodatno otežao odbranu naše zemlje. I u takvoj situacij hrabri borci ARBiH uspjeli su da sačuvaju teritoriju domovine za koju su mnogi dali svoje živote.

Iako je embargo bio na snazi, pojedine savezničke države su snadbijevale ARBiH kako bi odbranila ono zbog čega je i agresija pokrenutra. Pored zapadnih saveznika koji su znali za takve dogovore, zemlje istoka su pokušale da dopreme naoružanje u BiH.

Sa druge strane, iako je JNA bila daleko vojno nadmoćnija od ARBiH, i ona je dobivala pomoć stranih vlada. Jedna od tih vlada koje su pomagale JNA, a koja je opsluživala VRS, je bio Izrael. Iako nigdje zvanično ne možete pronaći podatke o tome kako je Izrael pomagao činjenje genocida, sa sigurnošću se može reći da je to bilo tako. Kako?

Prije 8 godina, 2016. godine, profesor Yair Auron i advokat Eitay Mack pokrenuli su apelaciju pred Vrhovnim sudom Izraela. U svojoj apelaciji su tražili da se skine oznaka tajno sa dokumenata iz perioda agresije na BiH i perioda kada je počinjen genocid u Srebrenici.

Njihova apelacija je odbijena od strane Vrhovnog suda pravdajući odluku kako bi se time narušila vanjska politika Izraela i njena sigurnost. Pored toga istakli su kako nije ni javni interes da se sa ovih dokumenata skine oznaka tajno.

Zašto ne iznenađuje stav negiranja genocida u Srebrenici od strane Izraela?

Tokom saslušanja po njihovoj napelaciji, naveli su niz dokaza koji upućuju na to da se oružje Izraela koristilo u ratnom periodu ’92-95 u BiH. Naveli su da je bivši viši zvaničnik ministarstva odbrane Srbije u svojoj knjizi „Srbijanska armija“ pisao o sporazumu potpisanim sa 'Jevrejima' (čitaj Izraelom) koji nije javno obznanjen.

Ovaj dvojac se također referisao na svjedočenja izraelskih humanitaraca koji su u tom periodu djelovali u humanitarnim organizacijama širom BiH. Prema njihovom svjedočenju granate 120mm su gađale Sarajevo a na kojima su ispisi bili na hebrejskom. U tom slučaju, granate ispaljene sa srpskih teritorija, na kojima su ispisi na hebrejskom, nedvojbeno dokazuju umiješanost Izraela u ono šta se dešavalo u ratnom periodu u našoj zemlji.

Međutim, ni to nije kraj. Poznato je da su pojednine jedinice srpskih paravojnih snaga odlazile na vojne vježbe u Grčku. Novi momentum u tome je taj što je to zapravo prijedlog koji je došao iz Izraela pod plaštom borbe protiv 'islamističkih terorista'.

Zašto ne iznenađuje stav negiranja genocida u Srebrenici od strane Izraela?

Ove ozbiljne optužbe nisu opovrgnute niti potvrđene pred Vrhovnim sudom. Ali ostaje sumnja i uvjerenje da ako sud nije dozvolio skidanje oznake tajno sa podataka iz ovog vremena da je Izrael bio umiješan u prodaju oružja koje je ciljalo stanovništvo BiH odnosno Bošnjake.

Rezolucija o genocidu u Srebrenici

Izrael se nije samo 'dokazao' u odnosu prema BiH u tom ratnom periodu nego i kasnije. Naime, 23. maja ove godine je Generalna skupština UN-a usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici čiji je cilj bio da se ovaj dan obilježava na svjetskom nivou.

Među onim državama koje nisu uopšte glasale o Rezoluciji je i Izrael koji se na neki način svrstao među one koji ne poštuju odluke Međunarodnog suda za bivšu Jugosalviju da je u Srebrenici počinjen genocid.

Zbog toga ne iznenađuje stav Izraela koji se očituje kroz djelovanje ambasadora Vilaina negirajući međunarodne presude za počinjeni genocid u Srebrenici. Zato se ne trebamo iznenađivati izjavama onih koji nisu bili spremni da dokažu svoju nevinost povodom optužbi za snadbijevanje grantama i drugim oružjem koje je ciljalo Bošnjake.

Umjesto čuđenja prema onima koji negiraju genocid a preživjeli su Holokaust, treba nastaviti saradnju sa dokazanim prijateljima poput profesora Rosensafta i njemu sličnim. Uzdići se iznad etikete žrtve i progresivnim radom doprinijeti razvoju i napretku BiH na svakom polju.