Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt ipak se neće obratiti Velikom vijeću Evropskog suda za ljudska prava u predmetu 'Kovačević' koje je planirano 20. novembra.
- Amicus Curiae visokog predstavnika je sada na Evropskom sudu za ljudska prava. Lično sudjelovanje visokog predstavnika nikada nije bilo planirano - odgovor je Schmidtovog ureda kojeg su danas prenijeli mediji.
Objava najave da bi Schmidt mogao stati pred sudije Velikog vijeća Suda u Strazburu naišla je na burne reakcije u Sarajevu. Pobunili su se i intelektualci koji su održali i protest pred zgradom OHR-a sredinom prošlog mjeseca.
'Visoki predstavnik Christian Schmidt će pristati da Evropskom sudu za ljudska prava pružiti nezavisne informacije u svojstvu "prijatelja suda" (Amicus Curiae), kako su visoki predstavnici i ranije činili u mnogim drugim predmetima, odgovorili su z OHR-a za Hayat.ba 20. septembra ove godine na naš upit da li će Schmidt u Strazburu kao vrhovni tumač Dejtonskog mirovnog sporazuma svjedočiti o predmetu 'Kovačević'.
- To je uobičajena praksa. Visoki predstavnik ne zauzima stranu nego daje svoj doprinos kao konačni autoritet u zemlji u pogledu tumačenja civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma kako bi pružio informacije o dejtonskom okviru – kazali su nam tada iz OHR-a.
Podsjećamo da je Schmidt u nekoliko navrata kritikovao odluku Suda u Strazburu u predmetu 'Kovačević', navodeći da bi moglo 'destabilizovati' situaciju u BiH.
Miro Lazović (DF), predsjednik Skupštine Republike BiH i član ratnog Predsjedništva BiH, kazao je za Hayat.ba da mu je drago jer je Schmidt odustao od puta u Strazbur.
- Smatram da je ta njegova odluka rezultat pritiska domaće javnosti, ali i natpisa u njemačkoj štampi koji su dosta bili kritični prema toj odluci gospodina Schmidta da odlazi na sjednicu Velikog vijeća Suda u Strazburu. Bilo bi dobro da Schmidt podrži odluku 'Kovačević' jer je ona u skladu s evropskim principima i standardima, a njegov zadatak je da BiH oslobodi put i otklanja blokade na putu BiH u EU. Želim vjerovati da je promijenio mišljenje koje je iznio na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija da će implementacija presude Suda u slučaju 'Kovačević' dovesti do političke nestabilnosti u BiH – kazao nam je Lazović.
Dodaje kako će implementacija ove presude dovesti do afirmacije punih ljudskih prava i sloboda na cijelom prostoru BiH.
- A uticat će i na slabljenje etničkih politika koje 30 godina bh. društvo drže u permanentnom političkom sukobu. Želim vjerovati da je gospodin Schmidt shvatio da je napravio veliku grešku i da se sada povlači i pod pritiskom javnosti, ali i zbog spoznaje da mu je zadatak da pomogne u implementaciji presuda Suda za ljudska prava i da ih ubrza jer bi na taj način BiH bržim putem krenula ka EU i evropskim integracijama – kaže Lazović.
Podsjećamo da je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudio po apelaciji Slavena Kovačevića protiv Bosne i Hercegovine, a u kojoj je utvrđeno da je njegovo aktivno biračko pravo prekršeno. Suština presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu 'Kovačević' je da bi Bosna i Hercegovina trebala biti jedna izborna jedinica, a građani mogu glasati za kandidata za člana Predsjedništva BiH nezavisno od toga kojem narodu pripadaju i u kojem entitetu žive.
- To je za mene jedna od najznačajnijih presuda jer ona potpuno mijenja postojeće političko i društveno stanje. BiH je i kao društvo i kao država duboko podijeljena, a implementacija te presude dovodi do promjene i Ustava i Izbornog zakona na način da će svi Bosanci i Hercegovci biti ravnopravi i da BiH mora mijenjati svoj izborni zakon na način da cijela BiH bude izborna jedinica i napravila bi veliki iskorak ka ulasku u EU – zaključuje Lazović za Hayat.ba.