Oni su danas u Banjaluci učestvovali u panel diskusiji “Pametna rješenja i lokalne uprave”, u okviru konferencije o digitalnoj transformaciji “Forvard”.
Zdravko Jelušić je u obraćanju novinarima prije diskusije podsjetio da prvo pametno rješenje koje je ovaj grad davno uveo – plaćanje parkiranja putem mobilne aplikacije, a da sada mjere količinu smeća.
- Do sada smo imali pojedinčana rješenje, što znači da je svako komunalno preduzeće donosilo svoja rješenja, te nam je cilj da to institucioinalno riješimo napravimo strategiju i formiramo tijela koja će je sprovoditi jer je bitno da sutra građani, bez obzira zbog čega se obratili lokalnoj administraciji mogu ispratiti svoj dokument putem mobilne aplikacije – pojasnio je Jelušić i dodao da je u planu u narednih godinu dana unapređenje sistema javnog prevoza kako bi putnici mogli znati kada im stiže autobus.
Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke rekao je da se pojavio niz pojedinačnih rješenja na različitim mjestima, pa je kroz Strategiju razvoja grada utvrđeno da je pametni grad odnosno smart rješenja jedan od četiri strateška cilja razvoja. Prema njegovim riječima desetogodišnjom Strategijom su predvidjeli osnovne oblasti i sad se vraćaju ka pojedinačnim programima. On je rekao da traže partnera za izradu posebne strategije pametnih gradova. kao što će sljedeće sedmice biti završen akcioni plan zelenog grada.
Govoreći o pojedinačnim aktivnostima rekao je da ih ima u različitim oblastima, da Banjaluka u procesu e-uprave ima dva aktuelna projekta uvođenje e-sjednica Skupština grada gdje im je partner USAID, gdje je prva faza uvođenje i elektronske dostave materijala, a drugi projekat je e-građevinska dozvola.
“Od 1. januara Banjaluka bi trebala biri u pilot projektu elektronske građevinske dozvole gdje je jako puno otvorenih pitanja i važiće i stari način podnošenja i izdavanja”, rekao je Radojičić.
Dodao je da su u toku pozivi koji se odnose na modernizaciju u saobraćaju, odnosno pokrivanje parkinga sa senzorima i indikatorima zauzetosti, kako bi se stanje moglo pratiti putem web-a i mobilnih telefona, kao i optimizacija i modernizacija sistema naplate, da se kao i sada, može plaćati raznim aplikacijama.
- Veliki projekat koji je pred nama je projektat formiranja operativno komunikacionog centra koji bi objedinjavao čitav niz podataka koji se u gradu prikupljaju, od prijava Komunalnoj policiji i inspekcijama do mjerenja aerozagađenja, vodstaja rijeka, a u nekim kriznim situacijama elementarnih nepogoda i vanrednih situacija to bi praktično bio štab, a tu bi se i pohranjivali i obrađivali podaci, jedna vrsta centra za obavještavanje, uzbunjivanje, komuniciranje koji je novi projektni zadatak za Civilnu zaštitu koja bi trebala kocipirati ovaj projekat – kazao je on.
Prema njegovim riječima Banjaluka je možda i lider u BiH kada je riječ o korištenju savremenih metoda informisanja, jer su prisutni na svim mogućim mrežama.
Na Međunarodnoj konferenciji “Forward”, posvećenoj digitalnoj transformaciji i konceptu razvoja pametnih gradova, učestvuje više od 300 stručnjaka iz BiH i Evrope. Organizator konferencije su Ministarstvo za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS i Inovacioni centar Banjaluka.