Istovremeno državni aparat najavljuje da će ranije naručene količine stići uskoro u BiH. Pozitivno u cijeloj priči je da su zemlje regije opet pritekle jedna drugoj u pomoć.
O tome može li to biti početak relaksacije regionalnih odnosa, razgovarali smo sa Zijadom Bećirovićem, direktorom Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije iz Ljubljane.
Bećirović kaže da je evidentno da to pokazuje nesposobnost vlasti na nivou BiH, pošto su one imale te nadležnosti da nabave vakcinu prema zakonima o javnim nabavkama. Istovremeno pokazuje se solidarnost država.
- Prije svega tu mislim na Aleksandra Vučića koji je u mogućnosti da pomaže. Slovenija nažalost nije u mogućnosti, ona se suočava sa vrlo teškom pandemijom, a vakcinacija nije uopšte intenzivna.

On ističe da BiH i Slovenija ništa ne mogu ostvariti na poljima ekonomske saradnje i migrantske krize.
- Za Sloveniju iz svoje strategije vanjske politike ne postoji zapadni Balkan. To je vidljivo kroz sve dokumente koje Slovenija ima. Ništa se ne može postići kada je ta regija svjesno izbačena iz dokumenata države koja je članica EU. Zapadni Balkan ne postoji za Sloveniju. Međutim, sada dolazi 1. jula predsjedavanje Slovenije. Sada se treba pokazati Evropi i svijetu, pokazati liderstvo, gdje Slovenija već 10 i više godina nije prisutna i zato se pokušava ponovo to pokrenuti. Ovdje se radi o političkim interesima, oni su vrlo jasni kada su u pitanju odnosi između država.
Što se tiče novog visokog predstavnika, Christiana Schmidta, Bećirović kaže da on nije rješenje za BiH. On predstavlja dio krugova romatičarske katoličke Evrope i kriminalnih struktura sa kojima su povezani čelnici u BiH, prije svega Dodik i Čović.
- Oni su povezani sa austrijskom vladom Sebastiana Kurza koja nije naklonjena BiH. Sattler i Inzko predstavljaju austrijsku politiku, a ne evropsku. Treba veliki oprez kada je u pitanju njemačka politika prema Balkanu.
(Nermina Hasić)
Video pogledajte i OVDJE.