Naša Merima Gosto posljednje dane ramazana je iskoristila da sa gostom priča o islamu ali i toleranciji koju ova vjera zahtjeva.
- Bosansko iskustvo života u razločitosti je nešto što nalazi svoje korijene u prošlosti. Naprimjer vjerska šarolikost je nešto što odlikuje Srednjovjekovnzu državu – kazao je profesor.
Osvrnuo se i na širenje islama na ovom području.
- Prije pojave islama na ovim prostorima imali smo vjersku šarolikost, a dolaskom islama ona se obogaćuje. Tako je upotpunjen ambijent i različitosti.

- Naprimjer porodica Kosača je specifična. Stjepan je oženio tri katolkinje, a njegov treći sin je prihvatio islam i bio je značajan za Bosnu. Njegova kćerka Katarina je ostala u Rimu ali je svojoj djeci poručila da im ostavlja Bosnu u amanet. Ovo je samo jedan primjer šarolikosti – poručio je Bešlija
Na pitanje kako se tada islam živio, odgovara:
- Proces širenja islama na bosanskom podneblju je spor proces, a nije bio nagal. Taj proces je trajao više od stoljeća. U najvećoj mjeri Albanci i Bošnjaci su postali muslimani. Islam su širile prilike i okolnosti, a to su govorili i historičari.
(Edina Bakić)
Video pogledajte i OVDJE.