Zbog potpunog nemara vlasti prema medijima i novinarima, medijska udruženja od Vlade Federacije BiH traže da hitno donese odluku o svrstavanju medija u rang industrija od značaja za Federaciju.
Čak ni u stanju prirodne nesreće i pandemije koronavirusa, vlast nije shvatila ozbiljnost i profesionalizam većine medija u BiH.
Kao i uvijek, tako i za vrijeme pandemije: Novinari su bili na prvim linijama, u stalnim smjenama, na terenima, nastavili su svoj društveno odgovoran posao u vanrednim uslovima. Ipak, vlasti medije apsolutno nisu doživjele niti ih stavile u bilo kakav položaj u kojem bi im pomogli na bilo kakav način – osim simboličnom podjelom maski.

- Paralelno sa tim pratio sam stanje u Evropi, zemljama regije, Hrvatska, Srbija, ogromna sredstva su odvojena, to je u milionima eura za pomoć medijima u ovom periodu. Kod nas apsolutno ništa.
Niko iz Vlade Federacije nije našao za shodno da sagleda stanje u medijima, tvrde iz Asocijacije elektronskih medija. U otvorenom pismu federalnom premijeru traže da mediji budu u rangu industrija od značaja za Federaciju, te da dobiju povlastice u pogledu obračuna poreza. Tada bi poslodavci komotnije razmišljali o povećanjima plata.
A BiH svakim danom ostaje bez svojih medija. Pandemija korone samo je dobra ilustracija činjenice da vlasti ne žele medije, već samo partijske biltene i to pokazuju na svim nivoima.

- Mi jednostavno tražimo da nam se omoguće uvjeti, a u ovakvoj situaciji kakva je pandemija, morale su se donijeti nekakve olakšice koje bi se odnosile na medije za koje je svaka vlada morala znati da će raditi, ne 24 sata dnevno, nego da ćemo praviti smjene, podržavati rad od kuće, dodatno se opremati i nastojati, kao što nastojimo i dalje da budemo na svakom mjestu i izvještavamo, bez obzira šta se dešava
Iz federalne Vlade su nam odgovorili da je otvoreno pismo dostavljeno federalnom Ministarstvu prometa i komunikacija na postupanje.
- Apsolutno niko se nije našao da nas primi na razgovor, a kamoli da pomaknemo se sa pozicije da smo mi ništa u ovome društvu.

Upravo su društvo u pandemiji mediji disciplinovali svim snagama, kako bi se građani pridržavali mjera, precizno prenosili informacije, suzbijali dezinformacije i bili kanal između kriznih štabova i stanovništva. Možda bi medijska solidarnost pomogla samim medijima da im se konačno prizna status, kad im već državne institucije okreću leđa.
Opširnije pogledajte u videu.
Video možete pogledati i OVDJE.