Međuratni dug
Tako ćemo komercijalni dug prema Pariskom klubu kreditora, koji čini 14 zemalja, vraćati do decembra 2038. godine, prema Londonskom klubu kreditora do decembra 2021. godine, a zajmove uzete od Međunarodne banke za obnovu i razvoj trebamo vratiti do avgusta 2028. Ovi dugovi su obaveza entiteta i u posljednjih deset godina su smanjeni za milijardu KM.
No, time priča o vraćanju naslijeđenih međunarodnih obaveza bivše Jugoslavije neće biti završena. Naime, postoji još oko 230 miliona KM duga SFRJ koji tek trebaju raspodijeliti države sukcesori, odnosno države nastale raspadom Jugoslavije.
U najgorem slučaju, naša zemlja bi trebala vratiti još oko 35 miliona KM starog duga nastalog prije aprila 1992. godine.
Interesantno je da su među obavezama bivše države i one koje datiraju iz Kraljevine Jugoslavije, odnosno takozvani „međuratni dug“ nastao između Prvog i Drugog svjetskog rata po osnovu izdavanja državnih obveznica.
Obaveze BiH
Te obveznice je preuzela bivša SFRJ i taj dug iznosi devet miliona dolara.
Prema podacima Ministarstva finansija i trezora BiH, sukcesijom su obuhvaćena i dugovanja SFRJ Libiji od oko 101,8 miliona dolara za kredite za Jugoslavenski naftovod iz 1975. i za uvoz nafte iz 1981. godine. Duguje se i bivšoj Čehoslovačkoj po osnovu klirinškog računa iznos od tadašnjih 85,9 miliona kruna, o čemu se ovog mjeseca pregovara u Češkoj.
- Još nije riješeno pitanje dugova bivše SFRJ pa, prema tome, ni dijela koji bi bio obaveza BiH – napomenuli su iz Ministarstva finansija i trezora BiH
Duguje se i UN-u, OTIF-u…
Bivša SFRJ ima i dug prema UN-u od 1,2 miliona dolara, te Međuvladinoj organizaciji za međunarodni željeznički prijevoz (OTIF) od 100.000 švicarskih franaka.Moguće obaveze BiH prema advokatskom uredu u Rimu iznose 122.700 eura.Tu je i zahtjev za naknadu 14,9 miliona dolara štete koji je državama sukcesorima podnijela londonska osiguravajuća kuća „Lloyds“, za šta se spor vodi kod Trgovačkog suda u Beogradu.