Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine uputila je Vijeću ministara BiH inicijativu za produženje Odluke o obaveznoj primjeni preferencijalnog tretmana domaćeg u postupcima javnih nabavki, kako bi domaće ponude bh. privrednih subjekta prilikom učestvovanja na tenderima za dobivanje poslova na bh. tržištu imale povoljniji tretman u odnosu na inostrane.
Iz VTK BiH su u inicijativi posebno istakli pozitivne efekte koje je u ranijem periodu imala primjena ove odluke u smislu zapošljavanja, ulaganja i razvoja bh. privrede.
U slučaju ugovora o uslugama i radovima, najmanje 50 posto radne snage za izvršenje ugovora jesu rezidenti iz Bosne i Hercegovine.
Predstavnici evropskih fondova izrazili su interes i želju da finansiraju izgradnju prvog poslijeratnog plinovoda u Bosni i Hercegovini, kazao je direktor „BH-Gasa“ Jasmin Salkić.
Dodao je da će izgradnja plinovoda Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Hrvatske biti djelimično finansirana iz grant sredstava Evropske unije.
U protekle dvije godine putem evropskih fondova i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH osigurano je gotovo 3,5 miliona maraka. Ovim novcem pokrivene su sve faze projekta i izrade studija do dobivanja urbanističke dozvole.
Ono što raduje jeste to da niko od donatora nije imao nijednu primjedbu na dosadašnju fazu realizacije projekta, kazao je Salkić. Prema njegovim riječima, ispoštovane su sve procedure zahtijevane od donatora.
Inače, završen je idejni projekt plinovoda Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Hrvatske.