O onome što ne bi smjelo biti upitno, o onome što nije privilegija pojedinca nego pripada svakome, o onome što garantuju ustavi, zakoni i konvencije širom svijeta, pa ipak se svakodnevno krši, na Međunarodni dan ljudskih prava govorila je u DDBiH državna ministrica za ljudska prava i izbjeglice, Semiha Borovac.
Na početku gostovanja ministrica je prokomentirala vijest o dodjeli Nobelove nagrade Peteru Handkeu.
- Mislim da se ovo nije smjelo desiti, posebno ne komisiji za dodjelu Nobelove nagrade. Njegovo priznanje je poražavajuće za žrtve genocida i rata u BiH, to je uvreda za sve naše građene koji su bili u takvom položaju. Zato pozdržavam Majke Srebrenice, a uspjele su podići cijeli svijet na noge. To je svjetska i civilizacijska sramota. Jako smo razočarani svi u BiH ovom odlukom – govori Borovac.

Bilo je razgovora i o sudbinama migranata i izbjeglica, ali i kršenju njihovih prava. Danas su, konačno izmješteni s Vučjaka.
- Taj kamp nije trebao biti formiran, jer je forimiran mimo znanja Vijeća ministara, napravljen je samoincijativno od strane migranata. Nisu htjeli da se zadržavaju u Biri ili MIralu, u želji da pređu granicu odlučili su se na taj očajnički potez. Njihovo nastojanje da se dograbe EU dovelo ih je do toga da se desi ovo što se desilo. Odavno postoji ta potreba da se oni izmjeste iz Vučjaka i eto to se desilo. Vučjak nije pod ingerencijom države, i zato se ne može uzeti kao primjer kako se država , građani i društvo odnose prema migrantima.
Na konstataciju naše voditeljice da ako uzmemo u obzir činjenice, najveći broj migranata dolazi iz zemlja u koje su svoje vojne trupe slale upravo evropske zemlje (naprimjer Francuska i Velika Britanija), zatim da je njihov cilj Evropa, pa i činjenicu da su evropske zemlje dobro osigurale, ponekad i zidovima svoje granice, a sad od Bosne i Hercegovine traže odgovornost za stanje očajnih migranata, ima li prema vašem mišlljenju tu dvostrukih aršina, ministrica odgovara:
– Upravo su to dvostruki aršini, i nije korektno reći da nismo izdvojili dinara. Jedan značajan dio sredstava koji je namjenjen migrantima, to su, zapravo, sredstva koja su dobilI BiH i građani, a data su migrantima. Ovo je dokaz da su potpuno odsječeni od EU. Isto tako BiH nije kriva što je postala sabirni centar za prolazak migranata u EU. U čežnji da stave debele granice migrantima, oni se tako odnose prema BiH, i govore da smo nehumana zemlja.
Ministrica je prokomentirala i ljuska prava, i generalno prava građana u BiH.
- Vidite prije svega želim da kažem da o stanju ljudskih prava u BiH govorimo na osnovu statistički podataka. Mi u BiH govorimo o oblastima u kojima se ljudska prava krše, i mi kao država smo pristupili brojnim elementima za uspostavu nekrešenja ljudskih prava. Kada govorimo o socijalnim pravima, mnoge bogate europske zemlje prihvtaju jedan ili dva člana iz Socijalne povelje, dok smo je mi cijelu prihvatili, i na to smo se obavezali kao država. Moramo inzistirati na poštivanju UN komiteta i drugoih komiteta. U javnosti se inače ističu negativne stvari i komentari, ali mi svakako imamo napredak u poštivanju ljudskih prava, i oni su konstatovani od UN komiteta za ljudska prava. Mi moramo ispuniti te standarde radi boljeg kvaliteta naših građana. Imamo podršku zemalja članica EU i moramo to iskoristit, tako će doći na red presude Evropskog suda za ljudska prava – pojasnila je Borovac.