Veće plaće
No, za razliku od prethodnih godina, ta informacija nije objavljena, naprimjer u formi saopćenja za javnost, a zvaničnici Gradske uprave Mostara danima izbjegavaju medijske upite u vezi s tim.
Kod donošenja ovakvog finansijskog dokumenta uobičajena je praksa njegovo prezentiranje javnosti, ali su građani Mostara, koji od 2012. godine nemaju zakonodavnu vlast, za to, očito, ostali uskraćeni, piše Avaz.
Tako je nepoznanica i koji su amandmani od njih 40 prihvaćeni nakon javne rasprave o nacrtu budžeta, koja je održana u januaru. Za sada je poznato jedino da će budžetskim korisnicima biti povećane plaće za pet posto, kako su tražili predstavnici svih ustanova kulture.
Spriječiti pljačku
U Mreži “Naše društvo”, iz koje su na javnoj raspravi žestoko kritizirali nacrt budžeta, nisu iznenađeni što javnost nije obaviještena o donošenju ovog dokumenta. Podsjetili su na to da nisu ispoštovani rokovi i koraci za njegovo donošenje, a na javnoj raspravi, kako nam je rekao Marin Bago, jedan od predstavnika Mreže, potpuno je iznevjeren interes građana “s obzirom na to da smo svjedočili pozdravima i željama budžetskih korisnika”.
- Način na koji se planiraju stavke je ispod svakog nivoa. Svjedoci smo da se veoma mnogo novca izdvaja za komunalnu infrastrukturu, a grad nam je postao smeće. Stoga pozivamo Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona da ih spriječi u svakodnevnoj pljački građana – kazao je Bago.
Troškovi za izbore
Od 2012. godine godine budžet Grada donosi gradonačelnik uz potpis i saglasnost načelnika Odjela za finansije. S obzirom na to da Mostar nema Gradsko vijeće, to ovlaštenje im daje Federalni parlament.
Zanimljivo je da su u ovogodišnji budžet ukalkulirani troškovi i naknade za rad vijećnika, tijela i komisija Gradskog vijeća, za biračke odbore, članove Izborne komisije… pa ostaje nada da će Mostar u ovoj godini imati izbore.