Registar je prije nekoliko dana ugledao svjetlo dana i u njemu se mogu pronaći podaci o tome koliko je koji borac učestvovao u borbama tokom agresije na BiH.
Dostupni su ime i prezime, datum rođenja, dani učešća u ratu i informacije o tome kojoj kompnenti su pripadali, bez jedinstvenog matičnog broj građana.
U Registru pripadnika oružanih snaga trenutno se nalazi 593.597 ljudi. O registru, ali i o drugim pitanjima u emisiji ‘Dobar dan BiH’ razgovarali smo s resornim ministrom gospodinom Salkom Bukvarevićem.
Ministar je istakao da je Registar pripadnika oružanih snaga objavljen prvenstveno zbog zahtjeva boraca koji su protestovali, ali i javnosti.
- Na zahtjev boraca, prije svega onih što su protestovali ali i javnosti mi smo izradili ovaj Registar i stavili na raspolaganje javnosti. Naravno, spremni smo da popravimo sve ono što se u njemu nalazi a ne bi trebalo da stoji – kaže Bukvarević.
O tome kako je nastao Registar ministar je detaljno objasnio:
- Registar učesnika u oružanim snagama je uspostavljen u bivšem Ministarstvu odbrane F BiH. Sve vojne jedinice imale su obavezu na kraju agresije da predaju svoje spiskove o vremenu i učešću u oružanim snagama i na osnovu tog spiska su isplaćeni certifikati. To se vodilo kao plate za provedeno vrijeme u oružanim snagama.
Na konstataciju naše novinarke kako pojedina udruženja smatraju da certifikati o neisplaćenim plaćama ne mogu biti mjerodavni u Registru, ne mogu biti potvrda o provedenom vremenu u ratu ministar poziva navedena udruženja da se prijave u Ministarstvo odbrane BiH.
- Ti koji smatraju, neka se obrate Ministarstvu odbrane BiH. Prije 20 godine je to uspostavljeno, to je jedan validan dokument koji ima pravno uporište. Svi oni koji smatraju da to tako ne može biti, imaju procedure kojim mogu to da promijene.
S resornim ministrom gospodinom Salkom Bukvarevićem razgovarali smo o još mnogo važnih tema, cijeli razgovor pogledajte u videu.