Komesar za proširenje je rekao: Moramo povećati svoja ulaganja i pomoći u smanjenju jaza u ekonomskom razvoju s toga bi se ovaj novi ekonomski i investicioni plan koncentrisati na nova radna mjesta. Je li ovo pokazatelj volje EU da pomoge integraciji zemalja Zapadnog Balkana?
- Ja vjerujem da jeste. Lijepo je to sročeno i rečeno. Postoji tu niz problema pogotovo kada je naša država u pitanju. Da bi razumjeli šta ovaj čovjek govori moramo se vratiti godinu dana unazad otprilike kada je putem Francuske usvojen novi sistem u pristupnim pregovorima, gdje je usvojen princip revertibiliteta. Šta to znači? Sva država po tom pristupu isistemu da bi dobila sredstva koja su pojačana ona mora dokazati da je spremna da ih distribuira na pravi način. Ovo što govori goospodin je na tragu da mi nećemo dobiti novac ukoliko ne ispunimo uslove. To nam pokazuje i zadnji paket pomoći koji su svi potpisali od Moldavije do Sjeverne Makedonije osim nas jer se mi nismo uspjeli dogovoriti.
Je li problem naša najveća kočnica, glomazna nereformisana javna uprava?
- Ja bih rekao da je glomazna uprava posljedica. Mi imamo niz problema zbog čega stagniramo. Prvo to je kriminal i korupcija koja je u svakom kredibilnom dokumentu Vašingtona, Brisela stoji da smo mi zemlja zarobljena kriminalom i korupcijom. Postoje jasne tendencije da se ova zemlja razgradi od strane RS-a, od strane HDZ. Imamo nekakve najave koje tjeraju investitore, koje ukazuju da ovdje može doći do određenih nestabilnosti. Sav taj sklop tih pojava utiče da ova zemlje stagnira, ne samo stagnira već da posljednje vrijeme idemo nazad. To su ključni razlozi i zato nemamo ključnih reformi.
Da li mi vodimo ekonomsku politiku koja će zadovoljiti EU?
- Ja sam tu primijetio da EU prati korake i filozofiju koju gradi Vašington. Vidjeli smo da je na nedavnim pregovorima između Prištine i Beograda u Vašingtonu potencira ekonomski pristup pa je moguće da Brisel prateći taj pristup odlučio na to. Vraćamo se na stanje kod nas. Jako teško će se neko odlučiti da nam da novac kada je ovdje potrebno šest mjeseci da ovdje otvorite firmu. Kada imamo toliki stepen kriminala i korupcije, a EU cijeni svoj novac. Ja čisto sumnjam da će nama neko dati novac ovakvim kakvi jesmo bez reformi, osnažiti svoju ekonomiju a to se neće desiti. Ja sam skeptik da će doći do reformi, pogotovo pod ovim političkim uslovima i partijama.

- Ja sam čuo gdina Ljubića koji kaže ukoliko se izborni zakon ne promijeni onako kako to HDZ traži a to je protivno na sve moguće načine, mišljenjima i standardima EU da će se HNS okrenuti odlukama koje se tiču autonomne teritorizacije. To je jedna vrsta prijetnje ka ustavnom poretku BiH. Sa druge strane imate Dodika koji na sve moguće načine želi da poveže BiH odnosno RS sa Prištinom i statusom Kosova gdje se najavljuje ako Beograd prizna Kosovo da će se RS odvajati. Kada uzmete to i ono što treba da radimo na procesu EU ne mogu da razumijem Satllera ako to žele, onda na osnovu čega.
Dodik je protiv članstva u NATO-u. Mislite li da je članstvo u EU moguće prije članstva u NATO-u.
- Ne. Niti jedna zemlja na Zapadnom Balkanu nije ušla prvo u EU pa u NATO. Naš prioritet bi trebalo biti članstvo u NATO-u. Sve reforme za NATO su kompatibilne za članstvo u EU.
Dodik je deklarativno za EU ali ne za NATO, a ne možemo u EU prije članstva u NATO. Da li je Dodik svjestan toga.
- Naravno. On održava status quo što je politika Moskve i njegovim održanjem on čeka geopolitički momenat da realizira njegove ciljeve a to je odvajanje RS. Do toga ne može doći. Reformski procesi se zbog toga se koče. Pod pritiskom se popusti poput Programa reformi ali se poslije kao što je to sada slučaj koči njegova implementacija.

- Sutra dolazi Palmer. Vjerujem da ćemo vidjeti lice Dodika koji će biti sklon reformama ali kada on ode on će nastaviti da radi ono što radi a to je da blokira procese.
Video pogledajte OVDJE
(Faruk Durmišević)