Znači li išta posjeta Palmera za našu ekonomiju koji je došao da govori o ekonomskom napretku i reformama? Mislite li da takvi nazovimo ih pritisci mogu uroditi plodom?
- Znači itekako, naročito razumijevajući da SAD pored EU ulažu najveće napore kada je riječ o ekonomskim i političkim reformama u BiH. Ono što je posebno istaknuti da predstavnici SAD, uključujući i gdina Palmera su vrlo pragmatični po pitanju ekonomije, zahtjevaju konkretne promjene, jasne mjere, jasne reforme koje će se ticati fiskalnog opterećenja na rad, manje korupcije, reforma javne uprave dakle one stvari koje znače za našu ekonomiju. Druga, bitna stvar je da se naša ekonomija nalazi se u velikoj krizi zbog koronavirusa. Sada je pravo vrijeme da se rade reforme, da se uradi šok terapija da ispunimo akcione planove.

Znamo da je fokus razgovora Beograda i Prištine u Washingtonu bila ekonomija. Da li prisustvo američkog faktora u regiji može značiti stabilnost u regiji i kako se ono odražava na BiH?
- Može. Dogovor u Washingtonu i posjetu Palmera treba interpretirati u kontekstu američkih izbora i pokušaja većeg prisustva SAD na ovom području. Pored geopolitičkih pokušava se osigurati i ekonomsko prisustvo odnosno osigurati ekonomska stabilnost na području čitavog regiona vjerovatno kako bi se zaustavio pokušaj utjecaj Kina i Rusije. BiH to treba iskoristiti.

Svi traže reforme recimo reforma javne uprave se stavlja među prioritete. Možete li praktično objasniti koliki je značaj ekonomskih reformi.
- Poprilično smo neuspješni u reformama. Entitetski nivoi kao najveći dijelovi ekonomske agende su apsolutno zakazali. U FBiH nismo reformisali optereće na rad niti radno zakonodavstvo. Reforme ako želimo da razumijemo znači da lakše osnujemo biznis, da nemate puno nameta niti da imate selektrivnih inspekcija niti političih pritisaka. Mi imamo jaz između javnog i realnog sektora. I Palmer to ukazuje.
Video pogledajte i OVDJE.
(Faruk Durmišević)