Oni su telefonski razgovarali u subotu predvečer kako bi s mrtve tačke pokušali pomaknuti pregovore o trgovinskom sporazumu, prije nego što Velika Britanija okonča izlazak iz Unije.
Nakon tog razgovora, rečeno je da se pregovori moraju nastaviti uprkos značajnim razlikama, prenose agencije, pozivajući se na AFP.
- Obje strane naglašavaju da sporazum nije moguć ako se ti problemi ne riješe”, rečeno je u zajedničkom saopćenju.
- Priznajući ozbiljnost tih razlika, složili smo se da naš pregovarački tim treba uložiti dodatni napor kako bi se utvrdilo mogu li one biti riješene.”
Pregovarači EU-a i Velike Britanije će se sastati ponovno u nedjelju u Briselu, a Von der Leyen i Johnson razgovarat će u ponedjeljak navečer.
Ponovili su da su ključna područja neslaganja i dalje ribarenje, garancija za pošteno tržišno takmičenje i rješavanje budućih sporova.
Nakon nove intenzivne sedmice razgovora u Londonu o sporazumu o slobodnoj trgovini, pregovarači Michel Barnier i David Frost zaključili su u petak navečer da uvjeti za sporazum nisu postignuti zbog velikih razlika.
Najavili su obustavu pregovora te razgovore Von de Leyen i Johnsona.
- Još uvijek smo mirni. Ako postoji put, naći ćemo ga”, rekao je u subotu ujutro Barnier novinarima prije puta u Brisel.
Velika Britanija je izašla iz EU-a 31. januara, no pravila koja reguliraju trgovinu, putovanja i poslovanje ostala su nepromijenjena tokom tranzicijskog perioda, koji završava 31. decembra, kada će biti uspostavljen novi odnos – sa sporazumom ili bez njega.
Ako dvije strane ne uspiju postići sporazum, petogodišnji razlaz će završiti haotično, baš u vrijeme kad se Velika Britanija i Evropa nose s ekonomskim troškovima kao posljedicom pandemije koronavirusa.
U slučaju da ne dođe do trgovinskog sporazuma, Velika Britanija bi trgovala s EU-a na osnovu uvjeta Svjetske trgovinske organizacije (WTO), što bi dovelo do uvođenja novih carina i potencijalno značajnih porasta cijena za neke robe.
Nedogovaranje sporazuma bio bi scenarij iz noćne more za poduzetnike i investitore, koji kažu da bi to poremetilo prelazak granica, uznemirilo finansijska tržišta i posijalo haos u nabavne lance koji se protežu Evropom i dalje, prenosi Al Jazeera.