Iako veÄina Valentinovo nije decenijama obiljeĆŸavala, danas je on postao komercijalni praznik, koji prije svega, donosi veliki profit skoro svim zemljama svijeta.
Brojne legende govore o nastanku Valentinova
Postoje brojne legende o poÄetku proslavljanja Valentinova. Jedna od njih seĆŸe daleko u proĆĄlost i potjeÄe iz Rima, dok je krĆĄÄanstvo bilo joĆĄ u zaÄecima.
TadaĆĄnji car Klaudije Gotski zabranio je svojim vojnicima da se ĆŸene ili zaruÄuju kako bi bili ĆĄto bolji na ratiĆĄtima, ne bi osjeÄali nostalgiju i ĆŸeljeli provoditi vrijeme sa svojim porodicama.
Ipak, sveÄenik Valentin je odluÄio kriĆĄom ispunjavati ĆŸelje vojnika i ĆŸenio ih je sve dok car nije saznao.
Valentin je zarobljen, baÄen u tamnicu i pogubljen 14. februara. Nakon toga, proglaĆĄen je svecem i Papa Julije I je u IV vijeku nad njegovim grobom podigao baziliku i od tada se poÄeo poĆĄtovati meÄu krĆĄÄanima, a od 15. vijeka narod ga slavi kao zaĆĄtitnika zaljubljenih, piĆĄe Klix.ba.
Praznik Sveti Valentin je od davnina obiljeĆŸavan 14. februara, tj. dan prije poganskog rimskog blagdana bogova Pana, Fauna i Luperka – tj. poganskog praznika plodnosti.
Povezanost sv. Valentina uz pitanja ljubavi potjeÄe iz legende o braku mlade krĆĄÄanke s rimskim legionarom, koji je iz ljubavi prema njoj takoÄer postao krĆĄÄanin.
Tokom priprema za brak oboje su nasmrt oboljeli, a svetac je njihov brak blagoslovio dok su njih dvoje umirali u samrtnom zagrljaju na braÄnoj postelji.
Najstariju Äestitku za Valentinovo poslao je vojvoda Karlo Orleanski
Navodno, sam obiÄaj slanja Äestitki na Valentinovo potjeÄe od svetog Valentina. Prema jednoj priÄi, Valentin je iz svoje tamnice jednoj djevojci poslao pismo u koju je bio zaljubljen. Potpisao ga je kao “tvoj Valentin”.
U drugoj priÄi se navodi da su ljudi ostavljali skrivene poruke Valentinu u blizini njegove tamnice ili ih krijumÄarili u Äeliju. Kada bi ih sv. Valentin pronaĆĄao, on bi se molio za osobe koje su ih pisale.
Najstariju Äestitku za Valentinovo napisao je francuski vojvoda Karlo Orleanski. Posvetio je svojoj supruzi dok je bio u zarobljeniĆĄtvu u Engleskoj. Simbol Valentinova je i Kupid, starorimski bog ljubavi.
Äesto se prikazuje kako drĆŸi luk i strijelu jer se vjeruje da se onak koga on pogodi svojom Äarobnom strelicom odmah zaljubi.
Prve Äestitke izraÄene su u Engleskoj od Äipke, ĆĄarenih trakica, a na njima su bila srca i kupidi. Taj obiÄaj proĆĄirio se na ameriÄke kolonije i u SAD-u ih je poÄela masovno proizvoditi Esther R. Howland, doseljenica iz Worcestera.
Valentinovo se obiljeĆŸava razliÄito ĆĄirom svijeta
Zanimljivi su obiÄaji na koji naÄin se proslavlja ovaj praznik. U BiH se obiljeĆŸava kao na Zapadu, poklonima i izlaskom ili romantiÄnom veÄerom.
U hrvatskom MeÄimurju i ranije postojao narodni obiÄaj da se za djecu dan sv. Valentina ostavlja djeci peciva u obliku ptica u dvoriĆĄtu, uz objaĆĄnjenje da je to dan kada ptice imaju svadbu, da se “ftiÄeki ĆŸeniju”.
U Japanu na Valentinovo ĆŸene daruju svoje muĆĄkarce, a ne obratno. JoĆĄ se u 70-im godinama razvio obiÄaj davanja posebnih vrsta Äokolada za Valentinovo kojima Japanke jasno i bez rijeÄi daju do znanja kakva je priroda njihove veze ili kakve su njihove namjere prema odreÄenoj osobi.
Ćœene “Äokoladu obaveze” daruju muĆĄkarcu kojem neĆĄto duguju ili osjeÄaju odreÄenu vrstu obaveze, pa u tom nizu mogu biti i prijatelji, brat ili Äak otac. Oni koji prime Äokoladu smatraju se pravim sretnicima.
Äokolada za Valentinovo omiljeni je poklon i u Italiji. MeÄutim, postoje posebne Äokoladne bombonijere, Baci Perugina, od ljeĆĄnjaka i Äokolade. Ovaj poklon smatra se idealnim za Valentinovo. TakoÄer, postoji tradicija prema kojoj djevojka mora paziti koju muĆĄku osobu Äe prvu ugledati na Valentinovo jer Äe upravo ona postati njezinim suprugom.
Danci svojim voljenima na Valentinovo ĆĄalju ĆĄaljive ljubavne pjesmice (gaekkebrev). Pjesme se ĆĄalju anonimno, a ime poĆĄiljatelja sakriveno je u stihovima. Ima vremena do Uskrsa odgonetnuti ko joj je poslao. Ako uspije, poĆĄiljatelj joj na Uskrs daruje jaje, a ako ne uspije, poĆĄiljatelj se ipak otkrije te tada ona njemu mora darovati jaje.
Na Filipinima postoji obiÄaj da se povodom Valentinova organiziraju masovna vjenÄanja.
U Francuskoj je nekada bila tradicija da muĆĄkarci i ĆŸene uÄu u kuÄe koje su se nalazile jedna nasuprot drugoj, a zatim bi jedni druge dozivali. Ćœene na Äiji poziv niko ne bi odgovorio, sakupile bi se, napravile krijes te uz psovke i kletve u vatru bacale slike i druge predmete muĆĄkaraca koji su ih odbili.
U NjemaÄkoj se daruju Äestitke na kojima se nalaze slike praĆĄÄiÄa jer je upravo svinja u ovoj zemlji simbol sreÄe i poĆŸude.
U Velikoj Britaniji mnogi roditelji zadrĆŸali su tradiciju darivanja djece jer je prema legendama nekada davno u Norfolku noÄ uoÄi Valnetinova Javk Valentine obilazio djecu i darovao im poklone i slatkiĆĄe.
U Finskoj je ovo Dan prijateljstva. Prijatelji daruju jedni druge i druĆŸe se.
Popularnost ovog praznika raste iz godine u godinu, a balkanske zemlje prikljuÄile su se ostalima sa Zapada u obiljeĆŸavanju. Najradosniji su trgovci i ugostitelji koji na ovaj dan imaju dobru zaradu. Hallmark je proizveo prvu Äestitku za Valentinovo joĆĄ 1913. godine.
Spomenimo i to da svake godine grad Verona u Italiji, u koji je Ć ekspir smjestio radnju Romea i Julije, primi oko 1.000 pisama za Valentinovo koji su naslovljeni na Juliju.
ProÄitajte ĆĄta su o ljubavi rekle svjetski poznate liÄnosti:
“Ljubav je igra koja se moĆŸe igrati u dvoje tako da oboje pobjede”. (Eva Gabor)
“BjeĆŸite li od ljubavi, ĆŸivot Äe vam pobjeÄi”. (Oprah Winfrey)
“Dodirom ljubavi, svako postaje pjesnik”. (Platon)
“Ljubav, ljubav, to je duĆĄa genija”. (Wolfgang Amadeus Mozart)
“Mudra djevojka ljubi, ali ne voli, sluĆĄa, ali ne vjeruje, odlazi prije nego ĆĄto je ostave”. (Marilyn Monroe)
“Istinska ljubav vrijedna je svake ĆŸrtve”. (Madonna)
“ViĆĄe se voli ono ĆĄto se teĆŸe dobije”. (Aristotel)
“Nezrela ljubav kaĆŸe: volim te jer te trebam. Zrela ljubav kaĆŸe: trebam te jer te volim”. (Erich Fromm)
“Ljubav je prije svega osluĆĄkivanje u ĆĄutnji”. (Antoine de Saint-Exupery)
“Ako ljubiĆĄ, niko ti ne moĆŸe niĆĄta”. (Cezar)