Na londonskom je tržištu cijena barela prošle sedmice pala 0,2 posto, na 64,85 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,8 posto, na 58,54 dolara.
Sporazum Kine i SAD-a
Sve do pred kraj sedmice cijene su blago rasle, zahvaljujući nadi ulagača da će se situacija u globalnoj privredi poboljšati, nakon što je u srijedu u Washingtonu potpisana prva faza trgovinskog sporazuma između SAD-a i Kine.
Prema tom sporazumu, Kina bi u naredne dvije godine trebala kupiti oko 200 milijardi dolara vrijedne američke proizvode i usluge, povrh dosadašnjih 186 milijardi dolara. Pritom se oko 54 milijarde dolara odnosi na kupnju energenata.
Ipak, neki su analitičari skeptični u vezi toga.
– Kina je pristala kupiti američku naftu u golemom iznosu, što bi se moglo pokazati nedostižnim. Zbog toga je tržište nafte umjereno reagiralo na taj sporazum – kaže Jim Ritterbusch, predsjednik u firmi Ritterbusch and Associates.
Rast cijena nafte spriječili su i podaci koji su pokazali da je rast kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prošloj godini usporen na 6,1 posto, sa 6,5 posto godinu dana prije, piše Hina.
To je najsporiji rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva od 1990. godine, što je izazvalo zabrinutosti u vezi potražnje za naftom u najvećem svjetskom uvozniku ‘crnog zlata’.
– Sve jači pritisak na usporavanje rasta gospodarstva vjerovatno će ograničiti mogućnosti rasta cijena nafte u srednjoročnom, pa i dužem razdoblju – kaže Margaret Yang, analitičarka u firmi CMC Markets.
Povećanje rafinerijskih kapaciteta u Kini
Ipak, te su zabrinutosti ponešto ublažene nakon objave podataka o preradi u kineskim rafinerijama.
U 2019. godini te su rafinerije preradile 651,98 miliona tona sirove nafte ili prosječno rekordno visokih 13,04 miliona barela dnevno, što je 7,6 posto više nego godinu dana prije. Pritom je u decembru dosegnut mjesečni rekord.
– Povećanje kineskih rafinerijskih kapaciteta mijenja trgovinske tokove rafiniranih proizvoda, dok rast američke proizvodnje mijenja trgovinske tokove sirove nafte – kaže Olivier Jakob iz konzultantske firme Petromatrix.
Ulagače su zabrinule i procjene Međunarodne agencije za energiju (IEA) da će ponuda OPEC-a ove godine nadmašiti potražnju za njegovom sirovom naftom, čak i ako se članice budu u potpunosti pridržavale dogovora o ograničenju proizvodnje.
OPEC smanjuje proizvodnju
OPEC i grupa nezavisnih proizvođača na čelu s Rusijom dogovorili su da će u prvom ovogodišnjem tromjesečju smanjiti ponudu za ukupno 1,7 miliona barela dnevno kako bi poduprli cijene.
– Bude li potražnja za naftom u svijetu i u 2020. i 2021. rasla jedan posto kao i prošle godine, odnosno slabije nego što je uobičajeno, OPEC i njegovi saveznici možda će morati ponovo promijeniti strategiju i pretpostaviti obujam cijenama – procjenjuju analitičari Commerzbanka.
I dok OPEC smanjuje proizvodnju, SAD i neke druge zemlje već je dulje vrijeme povećavaju.
U SAD-u se proizvodnja nafte kreće na rekordnim nivoima, a izvještaj firme Baker Hughes, objavljen u petak, pokazao je da je prošle sedmice broj aktivnih postrojenja u SAD-u povećan prvi put u posljednje četiri sedmice, i to za njih 14, na ukupno 673.